Eesti vanapaar on pensionieas rännanud läbi suure osa maailmast

Foto: ERR/Vikerraadio

80-aastane Taso Erima ja 73-aastane Tiiu Ustal on pensionieas reisinud läbi pool maailma. Eakad maailmaavastajad jagasid oma nippe, kuidas reisida võimalikult soodsalt ning tunda sellest suurt rõõmu.

Just reisimine viis Tiiu ja Taso 25 aastat tagasi kokku. Mõlemad on teedeinsenerid ning kohtusid Beneluxi riikides reisimas käies. "Tallinn on suur linn, ega siin niisamuti ei kohtu, tee, mis tahad," rääkis Taso "Vikerhommikus".

Kaaslased mõistsid juba üsna kärmelt, et on kokku loodud. "Nõksatus käis läbi ja tunned, et klapp on hea. Meil olid tahtmised samad, mõttekiirus sama, haarasime kõike üheaegselt ja see on tohutu suur võlu elus," rääkisid Tiiu ja Taso, mis neid teineteise juures võlub.

Üks asjadest, mis paari kokku seob, on kirg reisimise vastu. Seda, kust see hobi tulnud on, nad seletada ei oska. "See tuleb iseenesest, see on kaasa antud, sellist asja ei saa niisama võtta. See on looduse poolt antud - julgus, pealehakkamine ja entusiasm," rääkis Tiiu.

Alles hiljuti tuli paar tagasi paarinädalaselt reisilt Usbekitanis, kuid pensionieas on käidud palverännakul Hispaanias, seljakotireisidel Põhja-Tais, Borneo ja Jaava saartel, Lõuna-Hiinas, Iraanis, Lääne-Ukrainas, Marokos ja Portugalis.

Oma eredamaid reise Tiiu ja Taso välja tuua ei oska, sest kõik reisid on värvikad. "Kui me reisi plaani võtame, peab koht meid mõlemat huvitama ja siis otsid infomaterjalide järgi välja põneva marsruudi ja paned ajagraafiku paika," rääkis Tiiu, kuidas nende reisid alguse saavad.

Kokkuhoiunipid

Eksootilistes maades suudab paarike hakkama saada mõne tuhande euroga. Neljanädalane reis Põhja-Taisse läks maksma 1300 eurot nägu. "See ei ole väga palju. Väga palju annab kokku hoida hotellidega, sest kui näiteks grupireisid või pakettreisid on, seal pakutakse rahvale nelja tärni hotelle, aga meie rahuldume lihtsalt, et oleks puhas," selgitas Taso.

Tiiu soovitas hotelle alati kohapeal otsida, sest ette broneerides on kallim. "Restoranides me söömas ei käi, kaupa kaasa ei osta, kohapealsed kulutused on minimaalsed ja sealt hakkab tulema," rääkis Tiiu, kuidas vähese rahaga hakkama saadakse.

Ta lisas, et kokkuhoid algab juba lennupiletite muretsemisest. "Kuna meie oleme kodused inimesed, tööl praegu kumbki ei käi, siis Taso pidevalt istub internetis ja uurib lennugraafikuid ja odavaid pakkumisi," rääkis Tiiu.

Sõbrad ja sugulased suhtuvad Tiiu ja Taso reisikirge positiivselt. "Nad on sellega juba harjunud, et selline viga, tõbi ja hobi meil küljes on. Minu omastel, tütardel oli kõige suurem šokk see, kui ma ütlesin, et lähme Iraani, siis vaadati imelike silmadega, et kas olete peast põrunud," ütles Taso.

Reisisihtpunktides on eakad rändurid kohanud aga ainult sõbralikke ja abivalmeid inimesi. Näiteks Hiinas reisides sattusid nad olukorda, kus ükski kohalik ei osanud rääkida muud kui hiina keelt. "Siis sai abiks piltkiri. Joonistasime paberi peale, mida me tahame. Öömaja, mismoodi ja mitmeks päevaks ja toimis," meenutas Tiiu.

Oma järgmist reisi pole seiklejad veel välja valinud. "Mõtted käivad kogu aeg, sest maailm on niivõrd suur ja huvitav. Oleks tervist, jõudu ja jaksu, siis käiks viimase minutini," tunnistas Tiiu.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: