Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Catherine Deneuve: nõiajaht meestele ohustab seksuaalset vabadust

Catherine Deneuve
Catherine Deneuve Autor/allikas: Valery Hache/AFP/Scanpix

Prantsuse filmitäht Catherine Deneuve ründas teisipäeval ahistamisskandaalidest põhjustatud uuspuritaanlust ja ütles, et meestele peab jääma vabadus naistele külge lüüa.

Sadakond Prantsuse naiskirjanikku, -näitlejat, -muusikut ja -teadlast mõistis avalikus kirjas hukka pealekaebamiste laine, mis järgnes väidetele, et Hollywoodi produtsent Harvey Weinstein vägistas ja ründas naisi aastakümneid.

Pöördumisele allakirjutanute sõnul ohustab puhkenud nõiajaht seksuaalset vabadust.

"Vägistamine on kuritegu, ent katse kedagi võrgutada, isegi pealetükkivalt, seda ei ole," märgitakse päevalehes Le Monde ilmunud pöördumises. "Mehi on kohtuväliselt karistatud, sunnitud oma tööst loobuma, kuigi nad ei teinud muud kui puudutasid kellegi põlve või näppasid suudluse."

Autorid märkisid, et mehed on tambitud mutta selle eest, et nad rääkisid töölõunatel intiimsetest asjadest või saatsid seksuaalselt laetud sõnumeid naistele, kes nende tähelepanuavaldusele ei vastanud.

Spektaaklid meestega, keda sunnitakse "avalikele ülestunnistustele /.../, ragistama oma ajusid ja vabandama "kohatu" käitumise eest, mis leidis aset 10, 20 või 30 aastat tagasi /.../ meenutab totalitaarseid ühiskondi".

"See puritaanlik laine on juba toonud kaasa tsensuuri," ütlevad kirja autorid, väites, et neist nii mõnelgi on juba soovitatud muuta meestegelased oma kirjutistes vähem seksistlikuks ja muutma teatud stseene, et näidata paremini traumat, mille all naistegelased on pidanud kannatama.

Kirjas rünnati feministlikke sotsiaalmeediakampaaniaid nagu #MeToo ja selle prantsuse analoogi #Balancetonporc ning märgiti, et õigustatud protest seksuaalvägivalla vastu on moondunud nõiajahiks.

"Selle asemel, et aidata naisi, aitab see pöörane iha neid (meesšovinistlikke) sigu tapamajja saata tegelikult seksuaalvabaduse vaenlasi - usuäärmuslasi ja halvimat sorti tagurlasi," tõdesid kirja allkirjastanud naised, lisades, et ei pea naistena õigeks seda sorti feminismi, mis on suunatud meeste ja seksuaalsuse vihkamisele.

Kirjas lisatakse, et kõik see on aidanud edendada ka viktoriaanlikku mõtteviisi, et naised on vaid lapsed, kes vajavad kaitset. Naised, kes on olnud küllalt tugevad nõudmaks võrdset tasu, ei peaks allakirjutanute arvates saama eluaegset traumat ligitikkujast metroos.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: