Kaitseväe orkestri peadirigent: rahvas on hümni valinud, selle vastu enam ei saa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Peeter Langovits/Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja Alo Raun tõstatas arvamusartiklis teema, kas järgmiseks sajaks aastaks peaks hümniks jääma "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm". Kaitseväe orkestri peadirigent Peeter Saan avaldas arvamust, et hümni vahetamiseks pole mingit vajadust.

"Eesti hümn on väga ilus pala. Ta on lihtne, loogiline, kergesti lauldav ja see ongi tema eelis. Minu arust on see tekst ka suhteliselt kõnetav. See jutt, et ta ei kõneta enam kedagi, ei vasta minu arust päris tõele," ütles Saan "Vikerhommikus", rääkides Rauni artiklist.

Saani sõnul on hümni "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm" puhul kõige tähtsam, et see on positiivne laul. "Suurem osa neid laule, mis on välja pakutud sealsamas artiklis, on kurvavõitu ja õnnetukesed, kuigi nad võivad väga ilusa viisiga olla," rääkis Saan.

Palju on räägitud ka sellest, et Eesti hümnina võiks kõlada Gustav Ernesaksa kaunis "Mu isamaa on minu arm". Saani sõnul on see laul aga liiga raske ning kui loo esitamiseks peab iga kord palkama koori, pole tegemist hümniga. "See, et mulle meeldib see muusikapala, on vähe. Ma pean saama seda kaasa laulda kasvõi hinges. Kui ma ei saa kaasa laulda ja ta on minu jaoks liiga keeruline, siis temast ei tule hümni. Temast tuleb väga ilus isamaaline laul," arvas Saan.

Saan lisas, et vabariigis valib iga rahvas ise, mida ta tahab laulda. "Siin on ülevust ja uhkust, ilmaasjata ei ole rahvas seda omal ajal valinud hümniks. Ja kui rahvas on juba valinud, siis selle vastu enam ei saa," kiitis Saan laulu "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm".

Saan lisas, et hümni vahetamise teema kerkib esile umbes iga 13 aasta tagant, nii oli vabariigi alguses ja ka taasiseseisvumise järel. "Keegi ei ole keelanud, aga lihtsalt ei kuku välja kuidagi. Traditsioonidel on muidugi meeletu jõud," põhjendas Saan, miks "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm" on hümnina püsinud.

Saani sõnul oskab Eesti hümni suurem osa eestlastest kaasa laulda. "Ta võib kallis ja armas kohati segamini ajada, ja siis? Ei lähe hümn sellest halvemaks, et inimene ajab ühe sõna segi, kui ta südamest laulis," arvas Saan.

Mees tõdes, et ka aastavahetuse järel üles kerkinud hümni teema on tema jaoks veidi imelik. Saan selgitas, et on varemgi Vabaduse väljakul uut aastat vastu võtnud, kuid ei mäleta hümni hetke. "Televiisori ees ma olen küll alati hümni kuulnud. Kuidas see hümn täpselt Vabaduse väljakul peaks kõlama, on väga segane minu jaoks ka. See, et ta telest ja raadiost ära jäi, on küll kahju," lausus ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: