Soomusauto Estonia valmimine on poolel teel

Foto: ERR

Saaremaa sõjavara seltsi eestvedaja Margus Sinimets ehitab kaitseliidu soovil Eesti esimese soomusauto Estonia koopia, et seda kasutada tuleval aastal organisatsiooni ja Eesti Vabariigi 100. juubeliaasta üritustel.

Vabadussõjas ehitati Eestis tervelt kaheksa soomusautot, neist seitse nägid välja täpselt sellised nagu ehitatav koopia, vahendas ETV saade "Ringvaade".

Saaremaa sõjavara seltsi eestvedaja Margus Sinimets rääkis, et soomusautost umbes pool on valmis ja hullemad valud seljataga.

Esimest Eesti soomusautot Estonia hakati ehitama 1918. aasta detsembris Tallinna sadamatehases insener Ludwig Saukase juhtimisel. Estonia valmis 1918. aasta jõuludeks.

Ehitust ja materjalide hankimist koordineeris mereväekapten Johan Pitka, kes samal ajal arendas ka soomusronge ja Eesti mereväge.

Paraku oli lahingumasin talveteede jaoks liiga raske ja jäeti Tallinna sisekaitse ülesandeid täitma. Kevadel 1919 ehitati Estonia ümber tolleks ajaks loodud seeriamasinate eeskujul. "See, mida ma ehitan, see on ümberehitatud Estonia, sest algsest Estoniast pole õrna aimugi," tunnistas Sinimets.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: