Aro Velmet: Eestis kiputakse ahistamisohvreid meedias ebausaldusväärsena esile tõstma
Kultuuri- ja teadusajaloolane Aro Velmet rääkis Kuldgloobuste gala ahistamisvastasest liikumisest lähtudes, et Eestis lähenetakse taolistele sotsiaalsetele teemadele teisiti, luues pinnase, kus ohvrid ei julge oma looga avalikuks tulla.
Velmet rääkis "Aktuaalses kaameras" Oprah Winfrey kõnet kommenteerides, et see kandis edasi kaht suurt sõnumit. "Auhinnagala ja poliitiliselt tundlik teema ei pea mitte üksteist välistama. Seda galat võib kasutada ära selleks, et rääkida meelelahutustööstusest toimuvast suurest probleemidesaagast," rääkis Velmet.
Velmet lisas, et kogu naistevastase vägivallaga seotud skandaali võib võrrelda ka Eestis toimuvaga. "Kui me näeme siin, et näiteks üks Eesti teater võidab üleeuroopalise auhinna, siis see justkui kustutab ära selle sama teatri naistevastase vägivallaga seotud skandaali, millest enam ei kiputa väga rääkima, olgugi et kaks äsja välja tulnud uuslavastust annaksid selleks väga palju põhjust ka selles kontekstis rääkida," ütles Velmet.
Ta lisas, et võrreldes USA või Suurbritanniaga on taolist arutelu Eestis vähem ning põhjuseks võib olla meedia viis taolisi teemasid kajastada. Eestis kiputakse Velmeti sõnul ohvreid ebausaldusväärsena esile tõstma, selle asemel, et sisulistele teemadele keskenduda. "See ei tekita kindlasti õhkkonda, kus ahistamisohvrid julgevad oma lugudega välja tulla, kui nad teavad, et igas nende sõnas kaheldakse," rääkis Velmet.
Velmet lisas, et Winfrey rõhutas, et probleem läbistab tervet ühiskonda, mitte ainult meelelahutusvaldkonda. "Väga vähe on tööstusharusid, kus ahistamisprobleemi poleks. Samamoodi Eestis, kui me vaatame uuringuid, on praktiliselt iga kolmas naine kogenud mingit laadi ahistamist töökohal. Jällegi, me ei peaks arutelus piirduma ainult glamuurse meelelahutusmaailmaga, vaid rääkima kogu ühiskonna läbilõikes," ütles Velmet.
Toimetaja: Rutt Ernits