BBC välistoimetaja teatas avameelses kirjas, et loobus palgalõhe tõttu ametist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

BBC Pekingi büroos töötanud välistoimetuse juht Carrie Gracie pani oma ameti maha, saates avaliku kirja, kus viitab meeste ja naiste palgalõhele ringhäälingukontsernis.

Gracie, kes on BBC-s töötanud üle 30 aasta, süüdistas avalikus kirjas BBC-d salajase ja illegaalse palgasüsteemi kasutamises, vahendas BBC uudisteportaal.

Toimetaja sõnul seisab BBC silmitsi usalduskriisiga, kui selgus, et kaks kolmandikku töötajatest, kes teenivad üle 150 000 naela, on mehed. BBC esindajad on väitnud, et organisatsioonis pole süsteemset naiste diskrimineerimist.

Gracie loobus oma tööst Hiina osakonnas eelmisel nädalal, kuid jätkab tööd BBC-s. Ta lisas, et pöördub tagasi oma endisele tööle teletoimetuses, kus loodab saada õiglast palka.

Hiina asjade spetsialist avaldas oma pöördumise kõnetades ka maksumaksjaid. "Ma usun, et teil on õigus teada, et BBC murrab võrdõiguslikkuse seadust ja eirab õiglast ja läbipaistvat palgasüsteemi," kirjutas naine.

Naise julge sõnavõtt on teeninud palju vastukaja ja poolehoidjaid ka sotsiaalmeedias, kus kiidetakse tema julgust teemal avameelselt rääkida. Paljud BBC ajakirjanikud on kaasa kiitnud, kasutades teemasilte #IStandWithCarrie või #BBCWomen, millele viidati juba möödunud suvel.

Möödunud aasta juulis oli BBC sunnitud avaldama kõikide töötajate nimed, kes teenivad üle 150 000 naela aastas. Seetõttu tuli päevavalgele, et meestöötajate sissetulekud on kuni neli korda suuremad naiste omadest.

Gracie tunnistas, et pidi kahetsusega tõdema, et BBC meessoost rahvusvahelised toimetajad teenivad vähemalt 50 protsenti rohkem kui nende naiskolleegid.

USA-s töötav BBC toimetaja Jon Sopel teenis aastaga 200 000-249 999 naela ja Lähis-Ida toimetaja Jeremy Bowen 150 000-199 999 naela. Gracie tabelisse ei pääsenud, mis tähendab, et tema palk oli alla 150 000 naela.

"Möödunud aasta juulis sain ma aasta eelarve kohta teada, et kaks meest teenivad vähemalt 50 protsenti rohkem kui kaks naist," ütles Gracie oma kirjas.

Gracie lisas, et palus nelja välistoimetaja palkade võrdsustamist. "Selle asemel pakkus BBC mulle suurt palgatõusu, millel pole võrdõiguslikkusega mingit pistmist. Ma arvan, et olen juba praegu hästi tasustatud, eriti inimese kohta, kes töötab riikliku rahastusega organisatsioonis," ütles ta.

Võrdset palgasüsteemi propageerivale kirjale on Gracie kõrval alla kirjutanud ka BBC Euroopa toimetaja Katya Adler.

Eelmisel aastal avaldus, et BBC-s on 10,7 protsendine palgalõhe meeste kasuks. BBC juht Lord Hall avaldas lootust, et palgavahe saab lahenduse 2020. aastaks. 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: