Andrei Liimets ahistamisteemast Kuldgloobustel: olen skeptiline, kas sellel on mõju

Foto: Reuters/Scanpix

Tänavune filmi- ja teleauhindade gala Kuldgloobus kandis tugevat sotsiaalset sõnumit, kui musta riietunud näitlejad viitasid sügisel lahvatanud ahistamisskandaalidele, mille keskmes produtsent Harvey Weinstein. Eesti aasta filmiajakirjanik Andrei Liimets tõdes, et on skeptiline, kas see toob kaasa ka muudatusi filmitööstuses.

"Eks see mõnevõrra etteaimatav oli, et ega aasta lõpus suurtel auhindamistel ilmselt mööda ei minda nendest suurtest teemadest, mis on viimasel aastal ma ütleks filme ennast kohati tublisti varjutanud," ütles Liimets, viidates, et pole mingi üllatus, et Hollywoodi tipud ahistamisteemale sel moel viitavad, vahendas Raadio 2 saade "Agenda".

Mida Liimets oodata ei osanud, oli see, et nii märkimisväärse osa galast haarasid enda alla viited, kõned ja märkused, mis tõukusid teemasildist #metoo. "Ma praegu aiman, et ka Oscarite tseremoonia veebruaris ei saa oluliselt teisiti toimuma," arvas Liimets.

Seda, kas kriitika ka mingit tulemust Hollywoodi filmitööstusesse toob, Liimets ennustada ei julge. "Ma olen natuke skeptiline. Ühelt poolt on hea, et ühel suurel sündmusel, mida vaatavad nii paljud inimesed, et sellistel sündmustel tõmmatakse tähelepanu veidi keerulisematele teemadele kaadri taga, aga samas, ega nendel suurtel auhindamistel see ei ole midagi uut, et sinna ka sotsiaalseid teemasid sisse põimitakse," lausus Liimets.

Ta lisas, et ajaloost on teada paljusid kõnesid, kus tõmmatakse tähelepanu näiteks vähemuste õigustele või palgalõhele. "Kas sellel on mingit mõju, ma ei tea. See on ikkagi glamuurne sündmus ja mul on pigem läbi aastate minu kõrva ja silma on natukene hakanud see, kuidas enamasti neil keerulistel teemadel rääkides saalis järgneb natuke uje ja ebakindel reaktsioon," rääkis Liimets.

Liimetsa sõnul oli sel aastal teisiti aga see, et ahistamisteema ei piirdunud ühe ega kahe kõnega, vaid oli läbivaks motiiviks. "Mul on lootust varasemast rohkem. Kui palgalõhest meeste ja naiste vahel Hollywoodis räägiti paar aastat tagasi, siis oli samuti mitu kõnet, Meryl Streep pidas väga hea kõne sel teemal ja ka kõik plaksutasid ja tundus, et võiks midagi muutuda, aga ei ole minu teada Hollywoodis midagi muutunud selles osas, nagu ka see skandaal näitab. Nüüd rambivalgust, tähelepanu, järjepidevust ja furoori on selle teema ümber natukene rohkem, ma loodan, et see pälvib lõpuks mingite süsteemsete muutustega," ütles Liimets.

Tänavusel auhinnagalal oli võimsaid momente ja kõnesid päris mitmeid, kuid üheks meeldejäävamaks oli Oprah Winfrey kõne, mis viis paljude mõtted selleni, kas naine plaanib peagi presidendiks kandideerida. "See oli päris võimas kihutuskõne. Oprah Winfrey on üks neid meediategelasi, kelle järgijaskond on niivõrd suur, tal tõesti on sotsiaalset powerit ja kapitali, millega inimesi üles kihutada mingitel teemadel. Ta kasutas seda võimalust väga hästi, olles esimene mustanahaline naine, kes on võitnud Cecil B. DeMille'i elutööauhinna," ütles Liimets.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: