Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video | Teet Kask kutsub inimesi end tantsu abil avama ja jagama

Tantsija ja koreograaf Teet Kask lööb kaasa uues projektis "Eesti tantsib" ühe tantsu autorina, mis tähendab, et tema loodud balletikava on kõigil huvilistel võimalik ise proovida ja järgi teha.

Mis toob aga praegu peamiselt Balletto di Milano lavastajana tegutseva mehe Eestisse looma tantse inimestele, kes võib-olla pole kunagi oma elus balletiga kokku puutunud?

"Ma leian, et ballett nagu igasugune teinegi kunsti väljendusvahend, kas luuletuse kirjutamine, maalimine, muusika loomine, on iseenda väljendamine. Ballett on üks selline kõige vanem ja ütleme tantsutehniline variant, mille kaudu siis ennast väljendada," rääkis Kask ERR Menule antud intervjuus.

"Balletis on mingisugused lihtsad elemendid, lihtsad jooned. Tundub, et ta on väga tehniline, väga keeruline - jah, vööst allapoole küll, sest siin on selline virtuoossuse tendets selles balletiajaloos. Aga kõik, mis puudutab vööst ülespoole ehk siis käed, mis on hästi olulised - me kasutame iga päev neid käsi," selgitas koreograaf. Tema sõnul väljendame oma kehakeelega iga päev midagi, kas või näpuga näidates ning lisades sinna juurde sõna "ballett", saame muuta asja lihtsamaks.

"Justnimelt lihtsamaks, mitte keerulisemaks," rõhutas Kask. "Ma leian, et seda lihtsust tuleb jagada. Seda lihtsust tuleb avada. Seda lihtsust tuleb näidata," selgitas ta lisades, et just selle väikese lihtsusevõtme kaudu saavad kõik jagada suurt maailma enda sees ning jagamine on tänapäeval kõige olulisem ja hindamatum tegu.

"Eesti tantsib" projekti jaoks valmis Teet Kasel samuti lihtne ja selge kava, mis loodud Arvo Pärdi muusikale "Spiegel im Spiegel". Mehe sõnul on professionaalsele tantsijale kergem luua keerulist kava, kuid aastate jooksul on ta õppinud jõudma lihtsuse juurde ning saanud aru, et selle taga on üks suur jõud.

Kask kutsub üles inimesi julgema ennast avada tantsu ja balleti kaudu. "Kui sa ennast avad, siis sa võid panna väikese panuse sellesse maailma, mida me kõik väga ihkame, tahame ja vajame." Koreograafi sooviks on, et inimesed võtaksid tema kava tehes aega, tunnetaksid ja paneksid tähele. "Usu mind, sa leiad sealt kõike seest, ja eelkõige, ava seda, mis tekitab rõõmu sinus. Liikumine on rõõm, isegi, kui ta on tõsine, mediteeriv või raske. Tänapäeva inimese jaoks ongi see, et me ei võta aega iseenda jaoks, aga see meloodia, see muusika - see nõuab sinu käest: võta aega, pane ennast tähele. Lase see muusika enda sisse ja las see muusika toob sinu maailma esile."

Tants ongi Kase jaoks kommunikatsioon maailmaga. "Senikaua, kuni sa näed, sul pole vaja tõlki ega juhendust. Kui sa vaatad päikeseloojangut, keegi ei anna sulle kätte kava või juhendit, kuidas seda vaadata. Keha on täpselt samasugune, ta on kompromissitu. Kui seal on sõnum, siis seda loetakse. Kui seal sõnumit ei ole, siis ei saadagi sellest aru."

Lähemalt saad projekti "Eesti tantsib" kohta lugeda aadressil err.ee/eestitantsib ning seal saab vaadata ka juba laekunud videoid Teet Kase loodud koreograafiale.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: