Tiina Mägi – Mati Talviku "maaletooja" ({{commentsTotal}})

Tiina Mägi
Tiina Mägi Autor/allikas: PM/Scanpix Baltics

Täna oma Eesti Televisioonis töötamise 50. aastapäeva tähistava Mati Talviku tõi telemajja endine ETV saatejuht ja režissöör Tiina Mägi. Mägi rääkis "Vikerhommikule", mis asjaoludel Mati televisiooni sattus, mis teeb temast nõnda väärilise ajakirjaniku ja kas talle võiks praeguste noorte seas üldse ka samaväärset mantlipärijat olla.

"Meie olime tõesti Piret Rõuguga – nüüd Piret Saluriga – noortesaadetes, teles ja kuidagi väga indu täis teha igasuguseid meeletusi ja õudselt põnevaid asju. Ma tulemit ei mäleta, et see oleks eriti põnev olnud, aga meile endile küll. Aga tundsime, et meile on kampa kedagi vaja, et meil on vaja ühte poissi," rääkis Mägi.

Mägi sõnul mõtlesid nad üht- ja teistpidi, kes see poiss olla võiks, aga vastuse sellele küsimusele said nad lõpuks ühel päeval mööda Pärnu maanteed nubbes. "Ühesõnaga, läksime mööda Pärnu maanteed, olime Draamateatri juures seal lastemaailma ees ja vaatasime trammi poole ja trammi pealt paistis meile kätt viibutav Mati, kes tuli sõjaväest." Neile oli kohe kõik selge.

"Aga ta oli ju noorte reporterite poiss, raadiost. Nagu ma õigesti mäletan – võib-olla ka mitte õigesti – olid tal ka sisemised võitlused küll, kas siis raadio või tele, aga kuidagi sai see kauss niimoodi keeratud, et ta siis tuli," rääkis Mägi. "Me hakkasime meeletult jooksma mööda raadio- ja televisioonikomitee tollaste ülemuste kabinette, et see otsus tehtaks, et ta võib tulla."

Mitte "mina", vaid "meie"

1968. aastal algas Matiga saadete tegemine. Mägile on märgiline, et 20. märtsil sai teles alustatud just sellist saadet nagu "Kevade vastuvõtt". "Kui keegi kunagi mult on nende aastate jooksul küsinud, et kui vana see traditsioon on, siis ma olen koguaeg öelnud, et pidage meeles, millal Mati Talvik tuli sõjaväest ja tuli Eesti Televisiooni tööle, siis sama vana on "Kevade vastuvõtu" traditsioon," selgitas Mägi.

Rääkides sellest, mida keegi selle saate juures juures tegi, märkis Mägi, et ta kasutab sellest tagantjärele mõeldes väljendit "meie tegime". "Meil oli lihtsalt hea koos mõelda, koos teha, koos kavandada. Igaüks tegi muidugi oma nišši, aga põhimõtteliselt me arutasime ja ühesõnaga meil oli tiimitöö, mida praegu – ma olen kuulnud –, enam suurt ei ole teles ega raadios, on rohkem "mina". Aga meil oli ikka see "meie"."

Seepärast ei saa Mägi ka vahele tõmmata kriipsu, kus ühe töö algas ja teise töö lõppes. "Kui kellelgi oli idee, siis ta seda realiseeris, siis kogu kamp – ja mitte ainult meie kamp, vaid kogu telemaja – jälgis, kuidas see välja tuli, andis nõu, kuidas saaks paremini. Kui oli vaja millegi eest võidelda ja kellegi vastu võidelda tõe nimel, siis me tegime seda koos. Mõiste "meie" oli see, mis oli meiega koos kogu aeg," ütles Mägi.

Suurim väärtus ajakirjanikuna – oskus kuulata

Aga millised on Mägi arvates Mati suurimad voorused ajakirjanikuna olnud? "Meeletu oskus kuulata," märkis Mägi pikemalt mõtlemata. "Kui ta millestki huvitus ja pidi kellegagi vestlema või intervjuu tegema, siis koguaeg oli see, et Mati kuulas, kuulas, kuulas ja alles siis läks asjaga edasi. Oskus kuulata ja teha järeldus, kuidas jutuga edasi minema, see on minu meelest suurim väärtus. Pluss mälu, pluss erakordne mälu."

Viimane on asi, mille peale on Mägi enda sõnul meeletult kade. "Minule jääb meelde emotsioon, aga temale jääb fakt ka."

Mati saadetest on Mägile kõige enam südamesse läinud ikkagi tema viimaste aastate töö, "Ajavaod". "See jääb. Kui ma lasin ühe ühel päeval väga küünilises meeleolus pilgu üle, et mis üldse Eesti meedia poolt ajalukku jääb – mulle väga paljud asjad ei meeldi – aga ma mõtlesin, et Eesti televisiooni ajalukku jäävad need ikkagi kullafondi ja esimesel riiulil."

Kes võiks olla Mati mantlipärija, kui keegi üldse? "Vana televisioonihaina ma lihtsalt ei vaata eriti palju televisiooni, sellel lihtsal põhjusel, et seal pole väga palju, mida tahaks vaadata eriti palju. Sellepärast ma võin olla midagi kahe silma vahele jätnud, kindlasti. Aga Eesti Televisioonist ma soovin edu Joametsale, sest mulle meeldib, mida ta teeb. Ja ma arvan, et see poiss ei jäta oma missiooni pooleli millegi nimel, mis kõliseb, aga eriti ei sobi."

Samas lisas ta, et tal ikkagi ei ole sellele küsimusele vastust. "Mul ei olegi vastust. Kindlasti on erinevate ridade peal kokku väga tublisi inimesi, aga ma võtan just kokku seda tiimitööd ja seda meie-tunnetust. Ühesõnaga, isiklikku sära hetkepildis on paljudel, aga just et niukest jääva väärtusega tiimitööd, mis jätaks märgi maha mitmeks kümneks, sajandiks."

Intervjuud Tiina Mägiga saab järelkuulata.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: