Kris Süld: vahel tundub, et Viljandi on unustanud unistamise

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kris Süld Autor/allikas: Kristiin Elmat

Hulk Viljandi noori võttis kätte ja tegi 2017. aastal täiesti ootamatu sammu - nad andsid välja füüsilise ajakirja, mis kajastab Viljandi linna enamike inimeste jaoks tundmatust küljest, näidates pärimuskultuuri kõrvale tänavakunsti, -tantsu, -toitu ja palju muud. Värskest ajakirjast ja elust Viljandis rääkis eestvedaja Kris Süld.

Ajakirja kaanel seisab lühend VLND, mis Süldi sõnul on küllalt laia tähendusega. "VLND on kogukond, kes armastab kodulinna, kamp noori viljandlasi, kellele läheb moel või teisel kodukandi käekäik korda, tahaks öelda, et noore Viljandi peegeldus," ütles ta ja kinnitas, et nad näitavad Viljandit sellisena nagu nemad seda näevad ning tahavad seda oma naiivsuses ja lihtsameelsuses kogu ilmale näidata.

"VLND puhul on oluline ka märkida, et viimase aasta jooksul oleme otseses mõttes olnud Viljandi linna pildilise kuvandi loojateks, kuna meie pundi fotograafid toodavad igapäevaselt sisu ka Viljandi linna ametlikesse sotsiaalmeediakanaleisse, selles mõttes oleme juba Viljandi nägu ka otseses mõttes," kinnitas VLND eestvedaja ja tõi välja, et nad on isetekkelised ning viimase paari aastaga on nad Viljandit omas mõttes raputanud. "Teisalt on VLND kui mõiste läbi selle kogukonna tegevuse saavutanud noorusliku Viljandi kuvandi, mida saavad kasutada kõik, kelle jaoks see linn midagi enamat tähendab."

"Viljandi noored elavad head elu, ma arvan. Meil on siin olemas suurepärased huvitegevuse võimalused ning ega tegelikult sportimise ja vaba aja veetmise võimalustega kõige hullemad seisud ei ole," nentis ta ja lisas, et neil on BMX-i kool, rulakool, kunstikool, Eesti üks parimaid muusikakoole, huvikool, palju-palju trennivõimalusi ja nii edasi. "Tegevust peaks jaguma küll, kuigi viimasel ajal olen mõtlema hakanud sellele, et Viljandi noorte panus linna arengus võiks on veel suurem ning VLND on ehe näide sellest, kuidas motiveeritud grupp inimesi suudab linna kihama panna praktiliselt ilma igasuguse suhestumise linna kui haldusorganiga, täiesti omakasupüüdmatult."

Ajakirja tegemise plaan küpses mitu aastat

"See on varsti kaks aastat mu peas keerelnud mõte, mille nimel umbes aastakese oleme natukene vaeva näinud," tõdes ta ja selgitas, et rõhk on sõnal "natukene", sest see küpsemine mõttest "hakkame tegutsema" kuni impulsini "nüüd tegutseme" võttis aega umbes 12 kuud. "Me tahame, et see Viljandi väärtus ja võnge leviks kaugemale kui vaid see linn ise, ajakiri ei aegu ning seal esitatavad mõtted võivad paberile kirjutatuna tulevikus hoopis teistmoodi mõtlema panna kui täna."

Süld arvab, et ajakiri on nende esimene tugevam jälg Viljandi ajalukku. "Midagi, mida ei saa sealt enam ära võtta ning mille kallal me oleme kõvasti vaeva näinud, see on tunnistus sellest, et Viljandis on hea elada, olla, luua ning külas käia."

"Ajakirja ilmub veel ning loodetavasti saab sellest midagi püsivat, aga kui püsiv ja kui mitu korda see ilmub, see sõltub juba sellest, kuidas me jalad alla saame," kinnitas ta ja selgitas,et seni on nad hakkama saanud peamiselt omade vahenditega ning paari tõsiselt meisse uskuva eraettevõtja toetuse najal. "Loodame, et esimene väljaanne on siiski millegi pikaaegse nurgakiviks, järgmises ajakirjas tahaks kvaliteedile veelgi enam rõhku panna ja toota järjest rohkem sellist sisu, mis igakülgselt kogu Eesti mõistes tippkvaliteet oleks."

Tänavakultuur Viljandis

"Viljandi ongi Eesti pärimusmuusika keskus, lihtne," kinnitas Süld ja leidis, et selle kõige kõrval on seal aga veel palju muud ja põnevat. "Eesti pärimusmuusika epitsentri paiknemine siin ei vähenda kuidagi teiste toimetamiste kaalu, siin lihtsalt ongi palju häid asju koos," ütles ta, tõdedes, et ajakirjas peegelduv tänavakultuur on Viljandis täiesti olulisel määral olemas. "Lihtsalt ta ei paista miskipärast igapäevaselt nii palju välja."

Pannes kõrvuti tänava- ja pärimuskultuuri, arvab ta, et Viljandis on erinevate tegevuste spekter ühe inimese kohta üks suurimaid Eestis. "Minu ja kogu meie VLND mõte ongi näidata, et Viljandis toimub hulganisti eripalgelisi asju ning siin toimetab väga palju omanäolisi inimesi, kes väärivad tähelepanu ja kelle tegemised tegelikult linnaelu moel või teisel mõjutavad."

"Ajakiri võimaldab kõigil näha ühe Eesti väga olulise linna tegemisi nooruslikurbanistlikkus võtmes, näitamaks just seda sama pärimusmuusikast läbiimbunud linna teist nägu," tõi Süld välja ja lisas, et neil on oma tegutsemisaja jooksul veebiajakirjana välja kujunenud täitsa omanäoline foto- ja tekstistiil, mis on teeninud päris palju tunnustust, ning nad püüdsid seda võimalikult palju ka oma paberväljaandesse edasi kanda. "Kindlasti plaanime tulevikus vunki peale keerata ning natuke veel julgemalt läheneda."

Tuleviku-Viljandi

"Kui ma mõtlen sellele, milline oli Viljandi kümme aastat tagasi ja milline on ta praegu, siis aastaks 2028 – vaatame juba uude aastasse – on Viljandi kogu Eesti jaoks veel tähtsam linn kui ta on praegu," unistas Süld ja leidis, et Viljandi võiks ja peaks täna pöörama üha rohkem rõhku sellele, kuidas inimesi siia elama ja ettevõteid rajama meelitada. "See oleks päris heaks vundamendiks sellele, et linn areneks ning kogu elu siin liiguks tõusvas joones, lisaks ma loodan, et omavalitsuse tasandil hoolitseb linnavõim selle eest, et siinne juhtimismudel ja –käekiri oleks eeskujuks teistele omavalitsustele."

Kuigi Viljandi on pidevas arengus ning seal toimub palju uut ja huvitavat, on Süldi arvates seal tänaseks unustanud unistamine. "On lastud ennast kanda sellel kultuurimeka staatusel ning muu sihtide seadmine on sinna taha kinni jäänud, see kõik võiks alata näiteks linna poolt korraldatavate sündmuste ülevaatamisest ning lõppeda detailidega linna igapäevatöös."

"Me võiksime olla teerajajad, mitte kopeerijad, see võiks olla meie sihiks," sõnas ta ja tõi välja, et Viljandi kultuur on nii tugev, et see elab juba täiesti müstilist oma elu. "Järgmine samm peaks olema suunatud ettevõtlusele, see toob needsamad räägitud noored pered siia, paneb rahvaarvu kasvama ja annab ka kultuuripoolele väga palju juurde, me peame unistama sellest, et Viljandi oleks üle ei tea kui pika aja esimene väiksem linn, mis suudab elanike arvu kasvama panna."

"Unistama kutsusime inimesi ka oma juhtkirjas ning seda just seetõttu, et mida rohkem igaüks meist unistab, seda suurem on võimalus, et ühel päeval need soovid ka täituvad!"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: