Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi tiitli sai Kristian Pikner

Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi tiitli sai konkurssidel tabavate ning tehniliselt leidlike loodusfotodega silma paistnud Kristian Pikner, kelle kujutised Eesti loodusest ja ilmastikunähtustest on jõudnud entsüklopeediaartiklite illustratsioonidena miljonite inimesteni üle kogu maailma.

Aastate eest harrastuspiltnikuna alustanud Kristian Pikner sai auhinna kvaliteetsete loodusfotode eest, mis näitavad droonifotograafia vahendeid kasutades Eesti loodust perspektiividest, mis jäävad tavalisele loodushuvilisele kättesaamatuks. Piknerile on olnud väljakutseteks muutuvate ilmastikuolude tabamine merel ning ilmastikunähtuste nagu virmalised pildile püüdmine, kuid tema tähelepanu atmosfääri ning detailide jäädvustamisele hakkab silma ka töödest, mis dokumenteerivad Eesti loodust, linnavaateid ning üksikobjekte
harjumuspärasemal viisil.

"Mulle meeldib Vikipeediasse pilte lisada, kuna ühest küljest on see hea viis oma töid läbi erinevate artiklite üle maailma jagada," selgitas tiitlivõitja Pikner. "Teisest küljest on see mulle tunnustus, kui keegi artiklite autoritest kasutab oma loodud teksti illustreerimiseks minu fotosid," lisas ta.

Vikipeedia pildipanka kasutavad kõik selle ligi kolmsada keeleversiooni. Nii jõuavad sealsed pildid iga kuu keskmiselt poole miljardi vaatajani üle maailma, lisas vikipedist Ivo Kruusamägi. "Samuti on Vikipeedia pildipanga sisu vabalt kasutatav ajakirjanduses, blogides, trükistel jm, mistõttu on see oluline kanal Eesti visuaalse kuvandi tutvustamiseks maailmas. Tänu Kristianile on kõigile kasutatavat kvaliteetset pildimaterjali Eesti kohta märkimisväärselt rohkem," selgitas Kruusamägi.

Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi auhind antakse 2017. aastal välja esimest korda. Selle eesmärgiks on tunnustada Vikipeedia pildipanka panustavaid Eesti fotograafe, tutvustada Vikipeediat kui olulist dokumentaalfoto levikukanalit ning võimalust Eesti fotokunsti ja selle visuaalse kuvandi viimiseks miljonite inimesteni üle kogu maailma.

Aasta fotograaf valitakse välja rahvusvahelisse pildipanka Wikimedia Commonsisse panustavate piltnike seast, kelle tööd on leidnud tunnustust konkurssidel ning kelle panus mõne valdkonna täiendamisel või dokumentaalfoto žanri viljelemisel on silmapaistev. Wikimedia Commonsi fotod on vabaks kasutamiseks Creative Commonsi autorile viitamise (BY-SA) litsentsi all, mis mis lubab pildimaterjali pruukida nii isiklikuks otstarbeks blogides kui ka ajakirjanduses, trükistes jm.

Wikimedia Eesti on Vikipeedia ja sõsarprojektide arengut toetav mittetulundusühing ja rahvusvahelise Wikimedia Foundationi kohalik haru. Eesti ühing asutati 2010. aastal ning sellel on 36 liiget. Wikimedia Eesti kutsub ellu koostööprojekte, tutvustab Vikipeediat, korraldab võistlusi jm aktsioone, kuid ei tegele artiklite kirjutamise ega võrguentsüklopeedia sisu haldamisega.

Wikimedia Eesti ja Tartu ülikooli koostöös veetava Miljon+ projekti raames plaanitakse aastaks 2020 jõuda miljoni eestikeelse Vikipeedia artiklini ning selleks korraldatakse koos partneritega mitmesuguseid konkursse ning kampaaniaid.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: