Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arst "Jõulutunnelis": enneaegsete laste ravi on killustatud

Enneaegselt sündinud laps.
Enneaegselt sündinud laps. Autor/allikas: ERR

Tänavune "Jõulutunnel" kogub annetusi, et aidata Tallinna Lastehaiglal luua perekeskne intensiivravi üksus sügavalt enneaegsetele vastsündinutele ning nende vanematele. Doktor Liis Toome sõnul on enneaegsete laste ravi Eestis killustatud.

Tänavuse "Jõulutunneli" sissejuhatav lugu sai alguse kirjadest, mille kirjutas 40 aastat tagasi Tallinna Lastehaiglast oma abikaasale enneaegsena sündinud tütre ema Helgi. Naine oli oma maimukese kõrval, kui arstid beebi ellujäämise eest võitlesid. Oma kirjadesse on ta pannud kõik, mida tunneb ja mõtleb sellises olukorras ema. Tänaseks on tütar juba ise ema.

Doktor Liis Toome meenutas saates, et seitse aastat tagasi sündis Lastehaiglas ühekilogrammine tüdruk. Lapse ema kaudu jõudsidki Helgi kirjad Toomeni.

Helgi rääkis "Jõulutunnelis", et tol ajal ei teadnud ta enneaegsetest lastest midagi, kuna sellest lihtsalt ei räägitud ja pigem öeldi enneaegselt sündinute kohta halvustavalt.

Ka Toome rääkis, et kirju lugedes mõistis ta, kuidas aeg on muutunud ning kui nii mõnelegi toonasele tegevusele haiglas on võimalik leida seletust, siis jääb mõni asi siiski arusaamatuks.

Enneaegsete laste ravi tuleviku kohta ütles Toome, et suur unistus on luua keskus, kus laps ja pere saaksid olla koos.

"Tänasel päeval on suur puudus see, et meie kõige väiksemate ja nõrgemate patsientide ravi on killustatud. Laps viiakse ühest haiglast teise, ühest osakonnast teise, ühest palatist teise. Tuleviku unistus on see, et meil oleks keskus, kus laps ja pere on ühes palatis, kus palati uksest sisse ja välja käib aparatuur ja erinevad tohtrite meeskonnad, kuid pere ja laps on koos ühes ja samas kohas sünnist kuni haiglaravi lõpuni," rääkis Toome.

Vaata Helgi ja tema tütre Laina lugu pikemalt artiklile lisatud videost.

Laupäeva õhtul kella 21 seisuga oli "Jõulutunneli" annetustena kogutud üle 20 000 euro.

Annetustelefonid avati juba 1. detsembril ning need jäävad avatuks 31. detsembri südaööni.

Helistades numbrile 900 7701 saab annetada 5 eurot, numbrile 900 7702 annetatakse 10 eurot ja numbrile 900 7703 annetatakse 25 eurot.

Jõulu esimesel jõulupühal kell 10.00 on taas eetris heategevusprogramm "Jõulutunnel". Tänavu kogutakse annetusi Tallinna Lastehaigla heaks, et aidata kaasa perekeskse intensiivravi üksuse loomiseks sügavalt enneaegsetele vastsündinutele ning nende vanematele.

Kogutud annetuste eest ostetakse seadmed ja aparatuur, mis on vajalik beebide seisundi jälgimiseks ning nende kasvamiseks ja arenemiseks vastava keskkonna loomiseks.

Stuudiosse tulevad vestlema toredad külalised, teemakohased videolood on "Jõulutunneli" jaoks ette valmistanud Margit Kilumets, Urmas Vaino, Christel Karits, Anna Gavronski, Kristo Elias jt., musitseerivad Ott Lepland, Ivo Linna ja Birgit Õigemeel, Tanel Padar, Elephans From Neptune, I Wear* Experiment, Traffic, Evelin Samuel, Hedvig Hanson jt. Saatejuhid on Margit Kilumets ja Urmas Vaino.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: