Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mari Kalkun musitseerib soome-ugri rahvaste saatusest

Foto: Dmitri Hljupin

Mari Kalkuni uus sooloplaat "Ilmamõtsan" on inspireeritud loodusest ning üldinimlikest teemadest nagu sünd, surm ja pulmad.

Mari kolmandal sooloplaadil on talle omaselt ühendatud pärimusmuusika ja tänapäevane helikeel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mari Kalkuni uuel kauamängival on kesksel kohal elav põliskultuur ja mets kui põlisrahvaste pühakoda. Nii leiab sellelt ka loo, mis inspireeritud metsaneenetsi Jüri Vella luulest. "Selle originaalpealkiri on "Põhjapõdra kasvataja laul" ja tegelikult selle ühe väikese poeetilise luuletuse sisse on peidetud kogu soome-ugri rahvaste saatus," selgitas Kalkun.

Täpselt nagu põliskultuur, on ka plaadi muusikaline pilt mitmekihiline ja sügav, samas aga piisavalt tagasihoidlik, jätmaks ruumi laulja vokaalsele võimekusele. "Minu jaoks alati hääl on olnud ikkagi peamine väljendusvahend, kuigi ma kasutan muusika loomisel väga väga erinevaid pille," tõdes muusik.

Mari Kalkun jääb ka sedapuhku truuks oma Võrumaa juurtele, lastes heliplaadil üksteise võidu kõlada nii võru kui eesti keelel. Mis aga peamine, mõlemad keeled lubavad endaga mängida, sõnadega vigurdada.

""Linda-Linda" sündiski sünnipäeva lauluna minu tütrele Lindale ja kui ma hakkasin mõtlema Linda nime peale, siis võro keeles on lindama lendama ja sellest sõnamängust nagu saigi algtõuke see lenda Linda," avaldas Kalkun.

"Ilmamõtsan" plaadiesiltuskontserid saavad alguse 28. novemberil Tallinnas Kumust ning toimuvad kuni kuuenda detsembrini Eesti suuremates linnades.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: