ETV2 ekraanile jõuab novembris milleniumiklassika ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Kuulsuse jahil" ("Almost Famous")

Novembrikuu esmaspäevadel jõuavad ETV2 ekraanile linateosed, mis on valminud 2000. aastal. Tegemist ei ole aga mitte juhusliku valikuga, vaid linastuvad filmid, mis esindavad milleniumivahetusega kaasnenud muutuste vaimu.

Hollywood reageeris millenniumivahetusele kaleidoskoobiga, milles visuaalseid katsetusi, piiride kompamist, draamat, valu ja verd, legende ja nooruslikku särtsu ning külluslikult head huumorit.

Ekraanile jõuavad neli filmi:

"Kuulsuse jahil" ("Almost Famous")
6. november kell 22:20

Režissöör Cameron Crowe oli ka selle poolautobiograafilise filmi stsenarist ja pälvis oma käsikirjaga Oscari.

Film sukeldub 1970. aastatesse, mil Crowe ise oli teismeline reporter ajakirja "Rolling Stone" juures. Filmis tabab sama saatus William Millerit (Patrick Fugit), kes kirjutab ajakirjale ansamblist "Stillwater" ja asub koos nendega mööda Ameerikat tuuritama. Lava taga kohtub ta bändiga kaasa sõitva Penny Lane'iga ja tundub, et poisi õnn on täiuslik.

Kuid ehk on täiskasvanuiga talle siiski liiga vara peale surutud, sest ringisõitmisega kaasnevad ka uimastid ja alkohol.

"Ameerika psühho" ("American Psycho")
13. november kell 22:20

Muusikakriitikuna karjääri alustanud Kanada filmilavastaja Mary Harron pani üldsuse kohe endast rääkima debüütfilmiga "Ma tulistasin Andy Warholi" (1996), mis oli igati loogiline jätk tema varasematele uurimusartiklitele nii Andy Warholist kui ka Velvet Undergroundist. Harroni teine film "Ameerika psühhho" oli aga esimesest veelgi sensatsioonilisem, kuna filmi aluseks olnud Bret Easton Ellise kõmuromaan "Ameerika psühhopaat" (1991) oli selle väljatulekuaastal üks olulisemaid meediasündmusi.

Filmi peakangelane Patrick Bateman (Christian Bale) on 1980. aastate vaimsuse ja väärtuste kehastus, nii-öelda jupikultuuri täiuslik stereotüüp. Ta on laitmatu välimusega ja alati šikilt riietuv noor newyorklane Wall Streetilt, kes külastab õigeid öölokaale ning treenib õigetes spordiklubides. Kellelgi pole aga aimugi mehe teisest elust, mis õhtu edenedes pead tõstab.

Kui tema nõndanimetatud sõbrad vihkavad vaeseid, siis Patrick tapab nad. Kui teised lihtsalt rikuvad oma konkurentide elu, siis Patrick tapab nad. Kui tema meeskolleegid lihtsalt põlgavad naisi, siis Patrick tapab nad. Kõike seda teeb mees ükskõikselt ja külma kõhuga ning ajapikku on tal endalgi juba raske vahet teha, kas ta on normaalne kaasaegne mees või hullumeelne psühhopaat.

Filmis teeb läbimurderolli hilisem Hollywoodi superstaar Christian Bale („Pimeduse rüütel”, „Ameerika afäär”, „Masinist”), kelle ülbe olek ekraanil sobib sajaprotsendiliselt kehastama möödunud sajandi lõpu üht vastuolulisemat ekraanikangelast.

"Aegkood" ("Timecode")
20. november kell 23:15

Eksperimentaalne film jagab ekraani neljaks ja näitab seal paralleelselt nelja tegelase lugu. Lisaks sellele on kõik neli lugu filmitud vaid üheainsa katkematu kaadrina ja käes hoitud digikaameraga, dialoog on suuresti improviseeritud ja vaatajale võimendatakse parasjagu kõige sobivamat heliriba.

Lugu ise leiab aset Los Angeleses ja tegelasteks on filmistuudio boss, tema naine, üks näitlejanna ja naine, kellel on oma roll kõigis omavahel põimuvates juhtumustes. Lisaks näeme paljusid filmistuudio tegelasi promomas ideid oma uue filmi jaoks.

"Pollock"
27. november kell 22:30

Kunstnik Jackson Pollock oli Ameerika kunsti jaoks vähemalt niisama oluline kui Andy Warhol. Abstraktse ekspressionismi rajaja elukäik oli kõike muud kui abstraktne. Filmis jälgitakse Pollocki elukäiku 1940. aastatel, mil ta kohalikus kunstielus eredalt esile tõusis. Oli vaja päästeinglit, et grupinäitustel üles astuva alkohoolikust kunstniku eneseusku taastada. Tema naine Lee Krasner kandis sageli väljakannatamatu mehe eest hoolt, kuid pidas temaga ka tõsiseid lahinguid.

Kaadrisse satuvad teisedki tolle aja mõjukad kunstielu suunajad, metseen Peggy Guggenheim ja kriitik Clement Greenberg. Režžissöör Ed Harris valmistas "Pollockit" ette 15 aastat, otsis rahastajaid ja mängis ise peaosa. Tulemuseks pole lihtsalt tõepärane biograafia, vaid jõuline film, mis näitab Pollockit ja tema loomingu hinda mitmest küljest.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: