Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peagi alustab järjekordne Kuldse Maski teatrifestival

"Idiot" Autor/allikas: Pressimaterjalid

Tänavu etendatakse Kuldse Maski teatrifestivali programmi 5.-17. oktoobrini Tallinnas, Tartus, Narvas ja Sillamäel.

Festivali avab Saša Pepeljajevi lavastus "Cafe Idioot" (Teater Moskva ballett) Fjodor Dostojevski romaani motiividel. Eelmisel aastal oli lavastus parim kaasaegse tantsu nominatsioonis. Ka Eestis tuntud koreograafi töö on suunatud laiemale auditooriumile on huvitav vaadata mitte ainult modernse balleti fännidele, vaid kõigile, kes on avatud uutele vormidele ja klassika vabale interpreteerimisele. Etendust näeb Narvas, Tallinnas ja Tartus.

Stiililt laitmatu lavastus "Suveöö unenägu" (Pjotr Fomenko stuudio) märgiti möödunud aastal samuti Kuldse Maskiga kui hooaja parim lavastus. See üllatab tõelise teatrimaagiaga isegi neid, kes vahetevahel saalis igavlema kipuvad. Lavastaja, makedoonlane Ivan Popovski segab julgelt omavahel kokku salapärase romantilise tooni ja avaliku iroonia, teatraalsuse ning tõelise kire. Etendused toimuvad Estonia teatris 9. ja 10. oktoobril.

Festivali eriprojektiks on kaasaegse ooperi "Doktor Haass" Euroopa esietendus Moskva teatrilt Helikon Opera. Ooperi on kirjutanud noor helilooja Aleksei Sergunin kaasaegse kirjaniku Ljudmila Ulitskaja libretole.  Muusikalise külje pealt novaatorilik (džäss, barokk-muusika, punk-rokk, minimalism) ooper jutustab tuntud saksa arsti ja filantroobi elust Venemaal 19. sajandil. Ooperit mängitakse kaks korda Vene teatris, 15. oktoobril kell 16.00 ja kell 19.00.

14. oktoobril toimub Sillamäel Helikon Opera solistide gala-kontsert, kus esitatakse populaarseid ooperi- ja operetiaariaid, romansse ja laule. Samal päeval etendub seal ka interaktiivne lasteetendus "Sammude muusika". See on kaasakiskuv vaatemäng ja tegevus – lapsed saavad teada, kuidas multifilmi helindatakse. Lasteetendus toimub ka Tallinnas, 15. oktoobril Nukuteatris.

Festivali lõpetab 16. ja 17. oktoobril Estonias Moskva Majakovski-nimelise teatri etendus "Vene romaan" Leedu lavastaja Mindaugas Karbauskise lavastuses. Sellel aastal sai etendus peaauhinna kui parim suurvormiline lavastus ja märgiti ära veel kahe preemiaga: parim dramaturg (Marius  Ivaškevičius ) ja parim naisosatäitmine (Jevgenia Simonova). "Vene romaan" on pühendatud Lev Tolstoi abikaasale; vaatajani tuuakse nii reaalsete inimeste kui ka Lev Tolstoi romaani väljamõeldud tegelaste üleelamised.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: