Muinsuskaitse nõuab Metsatöllu Saaremaa kontserdil inimeste liikumise piiramist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Metsatöll
Metsatöll Autor/allikas: Pressimaterjalid

Laupäeval toimub Saaremaal Pöide ehk Kahutsi maalinnal juba kolmandat korda Metsatöllu kontsert, mis on ajaloolisse paika varem meelitanud tuhandeid kuulajaid.

Muinsuskaitseinspektor Keidi Saks ütles Saarte Häälele antud intervjuus, et eelmisel ja käesoleval aastal on roomikmasinaga niitmistöid tehes suurtel aladel kamar ära lõhutud ja kohati on paljandunud arheoloogiline kultuurkiht. Seetõttu on nõlvad avatud pinnase erodeerimisele, nii vihmade kui ka suurearvulise rahvaürituse tõttu.

Maalinn kuulub vallale, kuid on muinsuskaitse all ja sestap tuleb seal kõiksugu töid tehes järgida rangeid reegleid. Rasketehnikaga niitetööd, mille käigus purustatakse suures ulatuses mättakihti, liigituvad haljastus- ja mullatööks, mille tegemiseks puudus muinsuskaitseameti luba.

Muinsuskaitseinspektor Keidi Saksa sõnul tuleb laupäevase kontserdi ajal seekord rangelt piirata inimeste liikumist linnuse väliskülgedel ja aladel, kus on niitmise tagajärjel kõige suuremad kahjustused.

Andres Hanso tõdes, et nõlvasid niideti tõepoolest masinaga, sest seda jalgsi ja käsitsi teha on väga raske. Pärast muinsuskaitse märkust masina jõul niitmisest loobuti ja töö viidi lõpule kümne inimese käte jõul. “See oli võrdlemisi karm töö,” tunnistas Hanso.

Keidi Saks nentis, et kahjustada on maalinn saanud ka eelmiste kontsertide eel ja ajal, kuid varem olid pinnasekahjustused oluliselt väiksemad.

“Rääkisime omanikuga toona ja märkisime, et senised tegevused – kahjustused nõlval ja valli harjal –ohustavad pikas perspektiivis mälestise säilimist,” selgitas Saks.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: