Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saaremaa oli kunagi Eesti tihedaima raudteevõrgustikuga piirkond

Foto: ERR

Eesti kõige tihedama raudteevõrgustikuga piirkond on kunagi olnud Saaremaa ja nüüd on ka tõestatud, et ikkagi saarlased olid need, kes 1187. aastal Rootsi Sigtuna linna vallutasid - need faktid on lahti räägitud Saaremaa muuseumi uues aastaraamatus.

Saaremaal kohtab kurviliste maanteede kõrval mõnes suunas kilomeetrite pikkusi sirgeid maanteelõike. Need pikad sirged ongi ühed mälestused 1950. aastatel Saaremaale rajatud raudteest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Saaremaa oli omal ajal kindlasti kõige tihedama raudteevõrguga piirkond. Seda just nõukogude ajal 1951.-1956. aastal, kui Saaremaale ehitati ligi 200 kilomeetri pikkune militaarraudtee, millel sõitis kümmekond auruvedurit," selgitas Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa.

Tänapäevasesse kasutusse tugi- ja kõrvalmaanteede näol on kunagisest raudteetammist jäänud ligi 60 kilomeetrit.

Raudtee Saaremaale ehitamise lugu pole siiski päris nii nagu anekdoodis, et purjus kindralitel olid Moskvas maakaardid tagurpidi ees ja kolme aastaga valmis ehitatud Saaremaa raudtee oleks pidanud minema hoopis Sahhalinile.

"Tookordne sõjaline doktriin nägi siiski ette, et statsionaarsed rannakaitsepatareid tuleks asendada 305 mm raudteepatareidega ja selleks oligi vaja raudteed," rääkis Püüa.

Raudtee lõpp oli sama kiire kui algus - raketitehnoloogia arenedes ei olnud raudteepatareid enam vaja ja 200 kilomeetrit rööpaid võeti üles ja viidi saarelt minema.

Saaremaa muuseumi poolt välja antud 13. kaheaasta raamatust saab ka ühele teisele hüpoteesile veenva kinnituse - nimelt olid ikkagi saarlased need, kes kunagi Rootsi linna Sigtunat rüüstamas käisid.

"Mina pean seda Hain Rebase artiklit väga tõsiseks artikliks. Ta on kogu senise uurimismaterjali kokku võtnud ja kasutanud väga erinevaid allikaid ja tema lõppjäreldus on see, et need ei saanud olla keegi muu, kes 1187. aastal Sigtunat rüüstasid, kui ikkagi saarlased," märkis raamatu toimetaja, Saaremaa muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: