TMW tunnustuse pälvisid Mart Avi, Erki Pärnoja ja NOËP

Andres Kõpper, NOËP
Andres Kõpper, NOËP Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinn Music Weeki artistipreemia Telliskivi Creative City Award võitjad on Mart Avi, Erki Pärnoja ja NOËP.

Telliskivi loomelinnaku poolt välja antava Telliskivi artistiauhinna võitsid post-pop produtsent ja laulja Mart Avi, multiinstrumentalist Erki Pärnoja ning elektropopi artist NOËP.

Auhinna võitjad valiti TMW muusikatööstuse esindajatest delegaatide poolt 133 tänavusel TMW festivalil esinenud Eesti artisti seast. Kõikide võitjate puhul märgiti ära veenev esitus, selgelt eristuv helipilt ja artistlik kuvand ning ekspordipotentsiaal.

Post-pop produtsendi ning vokalisti Mart Avi puhul rõhutati enim tema esituse terviklikku kunstilist kontseptsiooni, moodsat ja omakõlalist helipilti ning mängulist vokaali. Mõjuka muusikakriitiku ja -kirjaniku Simon Reynoldsi sõnul eristus Mart Avi niinimetatud kontseptroonika artistidest eeskätt oma teatraalsuse ja artistlikkusega; briti muusikaveebi Drowned in Sound ajakirjanik Anastasia Connor nimetas Avi aga "tõeliseks žanrijärgse ajastu artisti kehastuseks" ning tema TMW ülesastumist üheks oma viimaste aastate erakordseimaks kontserdielamuseks.

Loorberitele puhkama jääda Avi ei plaani. "Nüüd mõnda aega peatuda ei kavatse ning kuna helitehnika minu käes kaua ei kesta, siis kulub auhinnaraha jooksvate kadude ja tulevaste ehmatuste katteks. Tegelen ilmselt veel sel aastal ilmavalgust nägeva plaadiga, mille nime ma veel ei ütle," paljastas Avi.

Lugudekirjutaja ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja koos bändiga esitles festivalil oma tänavu ilmunud esimest täispikka sooloalbumit "Efterglow". TMW delegaadid toonitasid tema muusika ainulaadset põhjamaist laengut, impressionistlikke kitarrikäike, filmilikku kõlapilti ning kogu bändi kõrget pillimängu taset. USA raadiojaama KEXP programmijuht Chris Kellogg nimetas Pärnoja ja tema bändi "fantastiliseks avastuseks" ning Tape Op muusikaajakirja toimetaja Alex Maiolo sõnul on "Efterglow" muusikas põhjamaalastele ainuomast "maastiku-heliriba" tunnetust.

Pärnojatõdes, et tänavune TMW oli tema jaoks toimekas ja tulemuslik. "Astusin bändiga üles neljal korral. Sinilinnus vallandus nii publikust kui lavalt lausa plahvatuslik möll, kodukontserdil avastasin täiesti uue formaadi, kus publiku ja lavalolija vahel tekib uutmoodi mõistmine ja ühine tunnetus. Vaba Laval oli meie suurim publik, aga selle kohalolek ja keskendumine oli nii intensiivne, et mõne vaiksema koha või pausi ajal oli vaikus lihtsalt nii vaikne, nagu poleks keegi isegi hinganud," meenutas Pärnoja.

Tulevikuplaanidest rääkides ütleb Pärnoja, et soovib "Efterglow" albumit veel palju live'is esitada: "Usun, et just elav esitus laval on see, mis plaadile talletatu elama paneb ja edasi viib. Üksjagu plaane on juba tehtud ja tundub, et kontserte ja põnevaid koostööplaane tuleb aina juurde. Tänavu on meil plaanis veel mitu showcase festivali Euroopas ja antud auhind võimaldab seda mulle ja minu bändile," lausus Pärnoja.

Elektroonilise indie-popi artist NOËP ehk Andres Kõpper pälvis muusikatööstuse proffidest delegaatide tähelepanu oma publikut haarava kavaga, mille seast leidis ka hittsinglid "Move" ja "Rooftop". Prantsuse muusika-agentuuri Junzi Arts bookeri Clotaire Buche sõnul on NOËP "järgmine suur asi" ning ka USA Minneapolis Magazine ajakirjaniku Jeffrey Barney leidis multiandekast ühemehebändist ohtralt rahvusvahelise kõlapinna potentsiaali.

Mitmeil üleilma festivalidel karastunud ja äsja koos Iirisega Londonis esinenud ning hetkel seal uusi lugusid meisterdav Rootsi Sony Music plaadilabeli artist Andres Kõpper on talle osaks saanud auhinnast meeldivalt üllatunud. "TMW on endiselt haruldaselt hea võimalus enda muusika ja live-võimekuse tutvustamiseks välismaailmale riigi piiri ületamata," lausus ta.  

TMW artistipreemia on varem võitnud Popidiot (2009), Iiris (2010), Ewert and The Two Dragons (2011), Talbot (2012), Elephants From Neptune (2013), Odd Hugo (2014), Maarja Nuut (2015) ja I Wear* Experiment (2016).

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: