"Hallo, Kosmos!" pühendub kosmonautikapäeval Marsile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Marss kunstniku nägemuses.
Marss kunstniku nägemuses. Autor/allikas: NASA

Kolmapäeval tähistatakse rahvusraamatukogu suures saalis kosmonautikapäeva. Tänavuseks teemaks on Marss ning inimkonna püüdlused punase planeedi poole, mille üle arutlevad Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" avalikul salvestusel arhitekt Juhan Kangilaski, füüsikud Alvo Aabloo ja Mart Noorma ning ufoloog Igor Volke.

"Meie väljumine Maalt kosmosesse on möödapääsmatu. Sellel on arvukalt põhjuseid. Mida varem me seda teeme, seda parem. Esimene tõsiseltvõetav koht, kuhu liikuda, on meie naaber Marss," tõdes kosmonautikapäeva traditsiooni elustaja Igor Volke, kelle eestvedamisel on alates 2013. aastast taas tähistatud inimese esimest sammu kosmosesse – 56 aastat tagasi, 12. aprillil 1961 sooritas kosmonaut Juri Gagarin Vostok-1 pardal maailma esimese kosmoselennu.

Arhitekt Juhan Kangilaski esitluses kuuleb kosmonautikapäeval, kuidas peaks rajama koloonia tüüpi uue tiheasumi planeedile Marss ja millised on sealsed ruumilised väljakutsed.

"Võtan vaatluse alla ajaloolised näited kolooniate rajamisest ning nn tühjale lehele kavandatud linnadega seoses esile kerkivatest planeeringulistest ja ühiskondlikest probleemidest. Lähemalt kuuleb ka sellest kuidas luua maksimaalselt isemajandav koloonia nii, et oleks võimalikult vähe vaja ressursse või ehitusmaterjale tuua kolooniasse väljastpoolt juurde, kasutades maksimaalselt ära koha peal leiduvaid eripäraseid materjale. Loodavas koloonias saavad teadlastest justkui uut tüüpi koopainimesed, kes on sunnitud Marsi karmide tingimuste eest varjuma sügavale Marsi pinnavormide sisse, luues samal ajal kõrgtehnoloogiliste tööriistade nagu robotite või 3D-printerite abil uut Marsile ainuomast arhitektuuri," rääkis Kangilaski, kelle ettekande teemaks on "Kohaspetsiifiline kolonisatsioon ja kõrgtehnoloogiline koopainimene".

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete laboris töötav füüsikadoktor, robootik ja informaatik Alvo Aabloo on rahvusvaheliselt hinnatud Marsi-majade projekti eestvedaja, kelle teemaks on "Kosmilised kinnisvaraarendused" ehk ülevaade meie võimalikest tulevastest kodudest punasel planeedil.

Tartu ülikooli õppeprorektor, telesaate "Rakett 69" üks kohtunik ning ESTCube-1 abil Eestist kosmoseriigi teinud Mart Noorma visioneerib teemal, kuidas üldse Maalt Marsile pääseda. Tema ettekanne "ESTCube-2 ja planeetidevahelised lennud" annab aru ka sellest, kuidas areneb järgmise kodumaise kosmoselaeva ülessaatmise projekt.

Kui arhitekt ja füüsikud võtavad enda kanda kosmonautikapäeva olmelisema poole, siis ufoloog Igor Volkele jäävad õhtu lõpetuseks ulmelisemana tunduvad noodid. Tema ettekanne "Marss mineviku ja tuleviku müütide ristteel" vaatleb punase planeediga seotud salapärasemaid teooriaid. "Õpetagem oma järglasi armastama kosmost ja mõtlema kainelt, et astuda kindlaid samme ellujäämise ja arengu nimel. See on maailmaruumi tahe ja peidetud meie olemusse – laskem sellel avalduda. Demilitariseerigem loominimene ja äratagem iniversumi laps," soovitas Volke kosmosehuvilistele.

Kosmonautikapäeva võtab helisalve Raadio 2 saade "Hallo, Kosmos!". Õhtu algab ettekannetega ning jätkub ühise aruteluringiga, kuhu on oodatud ka pubiliku küsimused.

Kolmapäeval, 12. aprillil kell 18-21 rahvusraamatukogu suures saalis. Sissepääs on kõigile tasuta.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: