Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinn Music Week tutvustab soome-ugri muusikat

Jaak Johanson
Jaak Johanson Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Juba kolmandat korda tutvustab Fenno-Ugria Põhja- ja Baltimaade suurima uue muusika ja linnakultuuri festivalil Tallinn Music Week soome-ugri rahvaste muusikat. Kontsert toimub Hopneri maja õdusas saalis koostöös festivaliga Seto Folk.

Eestis tudeerivad folkloristid-pärimuslaulikud toovad kuulajateni sugulasrahvaste iidse laulu õrnuse ja väe. Eesti pillimängijate improvisatsioonid loovad silla mineviku ja tänapäeva vahel ning tekitavad koos traditsioonilise lauluga lummavaid kõlamaastikke. Setode ning mordvalaste hoogsad ja värsked seaded vanadest tantsulugudest panevad kõigil jala tatsuma ja hinge helisema.

Kolmeliikmelise Kiiora repertuaaris on lisaks seto tantsulugudele kõikide rahvaste pärimusmuusikat ja ka folgihõngulist omaloomingut. Etnoprojektis AR-GOD on ühendanud jõud muusik-folklorist Maria Korepanova ja Nikolai Anissimov Udmurtiast ning multiinstrumentalist Toivo Sõmer Eestist. Nende eksperimentaalne lähenemine annab traditsioonilistele soomeugriviisidele uudse kõla. Anna Mishina ja Kristi Mühlingu duo ühendab ida-mari traditsioonilised laulud eesti kandlemuusika eksperimentaalse suunaga. Ansambel Mordens tutvustab iidseid mordvalaste meloodiaid, lisades neile polüfooniaid, kuid hoides alles ja samas laiendades oma esivanemate muusikapärandit roki ja džässi elementidega. Laulja ja lugudekirjutaja Jaak Johanson esitab traditsioonilist folkmuusikat ja annab hääle meie esivanematele. Loe esinejatest lähemalt: Fenno-ugria & Seto Folk lava

Soome-ugri ansamblitele järgnedes saab ka linna avastada ­– tasuta Linnalava programmis esinetakse näiteks Signature House´is Koplis, kohvikus NOP Kadriorus ja Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tallinna vanalinnas. Lisaks annab ansambel Mordens pikema kontserdi Tartus genklubis, kus neid toetavad tulise tantsumuusikaga Maailmamustrite DJ-d.

TMW programmis osalemisega soovib MTÜ Fenno-Ugria Asutus HTM hõimurahvaste programmi toel suurendada Venemaa soome-ugri rahvaste muusikakoosluste rahvusvahelist läbilöögivõimet. Eesmärk on võimaldada hõimukaaslastel esitada oma muusikat ja tutvustada soome-ugri kultuuri nii professionaalidele kui ka laiemale publikule ning ühtlasi saada inspiratsiooni teiste koosluste loomingust ja luua uusi kontakte.

Juba üheksandat korda toimuval Tallinn Music Weekil 27. Märtsist 2. aprillini esineb pealinna klubides ja kontserdisaalides üle 200 eripalgelise artisti üle maailma. Festivalilava programm hõlmab 30 kontsertpaika. Lisaks kontsertidele pealinna klubides toimuvad TMW raames muusikatööstuse konverents, tasuta „Linnalava“ kontserdid, vestlussari „TMW jutud”, restoranifestival „TMW maitsed”, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud eriprogramm „TMW kunst“ ja Disainiturg.

KAVA:

18:00 uksed
19:00 seto Kiiora (EE)
19:50 udmurdi lauljatar Maria Korepanova ja AR-GOD (EE)
20:50 mari lauljatar Anna Mishina ja Kristi Mühling (EE)
21:40 mordva etnorokkansambel Mordens (RU)
22:30 Jaak Johanson (EE)

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: