Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peeter Vähi: lõhnadega Vitamiini proovi tulemise eest oli trahv 500 rubla

16. märtsil tulevad Eesti teatri- ja muusikamuuseumis kokku Marju Länik, Peeter Vähi ja Aivar Mäe, et meenutada ansamblit Vitamiin. "Hommik Anuga" saates, mis on eetris 12. märtsil, saavad need meenutused alguse.

Peeter Vähi selgitas saates "Hommik Anuga", et Vitamiin oli küllalt karske ja korralik bänd, mis tema arvates võib isegi veidi bändi imidžit maha võtta. "Me ei elanud sellist elu, mis kuulub justkui rockmuusiku elu juurde," ütles Vähi ja kinnitas, et neil oli bändisiseselt isegi väga kindel trahvisüsteem. "Kui keegi tuli märgatavalt lõhnadega proovi, siis selle eest oli trahv 500 rubla, mis oli umbes viis keskmist kuupalka, see hoidis bändi korralikult kainena," sõnas ta ja tõdes, et kogu bändi 11 aastase ajaloo jooksul maksti seda trahvi vaid viis korda.

Aivar Mäe tõi välja, et neil oli toona Vitamiiniga umbes 360 kontserti aastas. "Süsteem oli selline, et üks kontsert tehti riigile ja kaks endale taskusse ehk päevas oligi umbes kolm kontserti," sõnas ta ja nentis, et raha oli bändidel toona rohkem kui praegusel ajal, aga sellega ei olnud midagi teha. "Raha kulus igapäevase tühja-tähja peale ära."

"Lavapraktika on mul kindlasti aidanud elus läbi lüüa," kinnitas Mäe ja ütles, et see aitab igal inimesel elus hakkama saada. "Me esinesime tavaliselt paarituhandestes saalides ning iga kord oli uus publik, keda sa pidid võitma, see on üks suur kunst, kuidas neid enda näpuotsa saada ning sama saab kasutada ka enda ettevõttes," selgitas ta.

Enne Vitamiini jõudmist mängis Aivar Mäe Viitna kõrtsis. "Bändiliikmed tulid kusagilt haltuuralt ja vajusid kõrtsi sisse, kus nad mind siis märkasidki," sõnas Mäe ja selgitas, et neli õhtut nädalas veetis ta Viitnal. "See oli ikkagi väga kuum koht, kui Tallinnas kõik kohad kinni pandi, siis võeti taksod ja sõideti Viitnale, sest alles seal läkski pidu lahti."

Kuigi Vitamiinis olid enne Aivar Mäe ansamblisse jõudmist laulnud juba Raul Sepper, Mait Maltis, Marju Länik, Joel Steinfeldt ja Anne Veski, siis Peeter Vähi sõnul oli bänd selleks hetkeks end muusikaliselt ammendanud. "Me püüdsime hakata teistsugust muusikat tegema ning Aivar enda koorijuhi taustaga ning mitmehäälse laulu professionaalina oli meile vajalik mitte ainult lauljana, vaid ta hakkas kogu bändis mitmehäälset laulu arendama," sõnas Vähi.

Põhjuseks, miks Vitamiin oli Venemaal niivõrd populaarne, oli Peeter Vähi arvates see, et toona ei käinud seal esinemas Pink Floyd, The Rolling Stones ega Tina Turner. "Mingi ihalus läänemeelse järele oli ja Eesti oligi selline pseudo-lääs," ütles Vähi ja selgitas, et seetõttu lubati Eesti bändidele ka rohkem. "Me võisime inglise keeles ja rock'n'rolli esitada."

Saade "Hommik Anuga", kus on lisaks Peeter Vähile ja Aivar Mäele külas ka Maarja Nuut ning Daniele Monticelli, on eetris 12. märtsil kell 10.00.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Hommik Anuga"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: