Tulekul on ETV+ ja LTV7 telesild kakskeelsest haridusest Eestis ja Lätis
Tuleva nädala kolmapäeval arutletakse Tallinn-Riia telesilla teel probleemide ja võimaluste üle, mis kaasnevad kakskeelse haridusega Eestis ja Lätis.
Kahe riigi poliitikud, arvamusliidrid, koolidirektorid, õpetajad, lapsevanemad ja õpilased arutavad koos 1. märtsil kell 20.20 telekanalite ETV+ ja LTV7 otse-eetris koolihariduse tulevikku.
13 aastat tagasi viidi Lätis ja Eestis läbi sarnased haridussüsteemi reformid. Nüüd on mõlema riigi haridussüsteem taas muutuste lävel. Kuidas sai Eesti haridus üheks maailma parimaks? Mida tahetakse õppida Lätis? Kas on tõsi, et Eesti koolid võivad pöörduda tagasi vene keele juurde ja Läti koolid minna täielikult üle riigikeelele?
"Haridussüsteem seisab nii Eestis kui ka Lätis suurte reformide lävel. Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni viimased PISA testid näitasid, et Eesti on oma hariduse kvaliteediga Lätist kaugele ette läinud, 28 koha võrra. Veel 13 aastat tagasi võttis aga Eesti just Läti endale eeskujuks, kelle järgi joonduda. On huvitav teada saada, kuidas meie naabritel on õnnestunud selline hüpe teha," kommenteeris LTV7 saatejuht Aleksei Dunda.
Diskussioonis osalevad Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart, majandusekspert Raivo Vare, iluuisutamistreener Anna Levandi, psühholoog Natalja Žukova (Soome), Tallinna Linnamäe lütseumi direktor Sergei Garanža, Narva keelelütseumi direktor Nadežda Tšerkašina, Tallinna Pae gümnaasiumi direktor Isabella Riitsaar, keelekümbluse spetsialist Natalja Mjalitsina ning vene kooli Eestis kaitsjate esindaja Alissa Blintsova.
"Eestis ja Lätis on mitmeid probleeme, mis pole mitte lihtsalt sarnased, vaid praktiliselt identsed. Üks neist on venekeelne haridus. On olemas selline käibefraas, et kõik inimesed, kõigi elukutsete esindajad, eksivad, kuid kõige raskem on parandada õpetajate ja arstide vigu," nentis telesilla saatejuht Andrei Titov.
Eesti ja Läti vahelises arutelus saavad osaleda kõik soovijad, kes registreerivad ennast publikuks Tallinna stuudiosse. Selleks on vaja täita hiljemalt 27. veebruariks telekanali veebisaidil elektrooniline ankeet või helistada telefonil 56 886 396.
Toimetaja: Rutt Ernits