Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Ringvaade" uuris toidukaupade hinnatõusu, enim on kallinenud hapukoor

Juba mitmendat aastat teeb "Ringvaade" toidukaupade hinnavõrdlust, leidmaks, kui palju on aastaga muutunud inimeste toidukorvi maksumus. Stuudios kommenteeris olukorda Konjuktuuriinstituudi vanemteadur Leev Kuum.

Leev Kuum tõi "Ringvaates" välja, et põhilise tendentsina möödunud aastast meenub talle see, et aasta teises pooles hinnad pigem kasvasid, esimeses pooles see-eest langesid. "Kokkuvõttes on meie hinnangul kasv olnud aasta lõikes vaid 0.1 protsenti, mis on pea märkamatu," sõnas Kuum.

"Ringvaade" tegi aga testi oma reeglite järgi. Nad käisid Selveris ning ostsid sealt valiku tooteid, olles ostnud täpselt samu tooteid ka eelmine aasta. Selle põhjal tegid nad mitmeid järeldusi.

Testi järgi oli ainsa tootena alanenud pesupulbri hind. Möödunud aastase 1.79 euro (ka kõik edasised numbrid on eurodes) asemel maksis pesupulbripakk 1.69, hinnalangust 10 senti.

Kaks toodet olid jäänud ka samale skaalale. Tallinna peenleib maksis sel ning ka eelmisel aastal 1.45, samuti oli sama hinnaga kahe aasta lõikes Tallinna kilud (1.49).

Ülejäänud toodete puhul võis märgata aga hinnatõusu. Kõige vähem olid kallinenud Kalevi šokolaad 1.29 pealt 1.39 peale, mis teeb kasvuks 8 protsenti, ning riis, mis oli tõusnud 0.89 pealt 0.99 peale (11% kasvu).

Kallinenud oli ka hakkliha (1.69 pealt 1.89 peale), banaanid (kilohind 1.15 pealt 1.29 peale), õlu (96 sendi pealt 1.09 peale) ja piim (42 sendi pealt 53 sendi peale). Kõige drastilisemalt oli kallinenud hapukoor, mis maksis 2016. aastal 59 senti, kuid sel aastal juba 99 senti.

Võrreldes eelmise aastaga oli selline üpriski traditsiooniline ostukorv kallinenud 11.71 euro pealt 12.80 euro peale, mis teeb kasvuks suisa ühe euro. Niivõrd suurt tõusu pidas ka Leev Kuum küllalt üllatavaks.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: