Erireportaaž: saunamaraton ehk rahvapidu Otepää jäistel nõlvadel

Saunamaraton
Saunamaraton Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Möödunud nädalavahetusel toimus Otepääl kaheksas Euroopa Saunamaraton, kus sel aastal võtsid osa 185 neljaliikmelist meeskonda. Üks neist paljudest oli ka ERRi rahvusvaheline meeskond, kes toob teieni mõned eredamad hetked tänavuselt külmalt rahvapeolt.

Üks koht, kus saab iga eestlane ennast alati vabalt ja hästi tunda, on saun. Auruses, mõõdukalt väikeses, kuid tugevalt köetud ruumis istumine ning higistamine on paljude perede jaoks igal nädalavahetusel peetavaks liturgiaks.

Samas ihkab eestlase süda vahel ka rahvapidu - kui kaua sa ikka istud üksi ja vahid, kuidas vesi kerise pealt ära kuivab. Sellest said 2010. aastal aru aktiivsed Otepää inimesed, kes võtsid sauna ja ühendasid selle maratoniga, luues nii mitmetahulise rahvaürituse, kust võib leida iga vähegi sauna armastav inimene endale midagi meelepärast.

Tänavune järjekorras kaheksas Euroopa Saunamaraton toob Kääriku spordikeskusesse kohale ligikaudu 900 inimest, kelle seas astub võistlustulle ka ERRi rahvusvaheline meeskond koosseisus Dario Cavegn, Adam Rang, Justin Petrone ja Allan Rajavee.

Start jäiselt nõlvalt

Maratoni korraldajad on otsustanud, et Kääriku spordikeskuse ees asuv jäine nõlv on ideaalne stardipaik. Värvide põhjal jaotatud võistlusgrupid lastakse starti iga viie minuti järel. Et
suuremat möllu vältida, peab nõlvast jooksma alla vaid üks meeskonna liige, kuni meeskonnakaaslased teda närviliselt nõlva all ootavad.

Kõik võistlejad (k.a ka meie) on andnud enne starti allkirja paberile, kus kinnitavad, et kõik vastutavad oma vigastuste eest ise. Nõlva otsast vaadates ei märka me jäätunud maastikul mitte ühtegi esmaabitöötajat peale mõne võistleja, kes on end medõeks riietanud, kuid tõenäoliselt puuduvad neil vajalikud oskused.

ERRi saunameeskonda esindab stardis Adam Rang, kes mõistab alles stardivile kõlades, kui vähe on ta end eesseisvaks katsumuseks ettevalmistanud. GoPro kaamera rinnal jookseb Adam pikkade sammudega nõlvast alla ainult lootes, et jalad püsivad jää peal. Jõudes õnnelikult mäest alla, võtab ta suuna esimese Kekkose sauna poole, mis asub stardist vaid mõnesaja meetri kaugusel.

Saunale lähenedes mõistab aga kange britt, et tema stardivile ajal veel rinnal olnud GoPro kaamerat seal enam pole. Adam jookseb kiiresti tagasi stardi poole, korjates tagasiteel üles ülejäänud meeskonnaliikmed, kes liituvad samuti GoPro otsingutega,

Team ERRi produtsent Allan Rajavee märkab kallist kaamerat nõlva keskel maas lebamas ja vaatab õud hinges, kuidas järgmine rühm saunaentusiaste kaamerast üle tormab. Kui nõlv on tühi, jookseb produtsent kaamera juurde ja saab selle õnneks tervelt tagasi enne järgmist stardipauku.

"Jääauku esimesena!"

Jääst kaanetatud Pühajärve kaldal asuv Kekkose saun on varustatud paadisillaga, mis viib jääauguni. Selleks momendiks on kõigil meeskonna liikmetel väga külm, mistõttu ootame ainult sauna pääsemist, kuid saunaomanikul on teised plaanid. "Jääauku esimesena," karjub ta meile.

Paadisilla lõppu on raiutud korrapärase ruudukujuline jääauk, kuhu saab siseneda redeli abil. Kuigi väljas on vaid vähesed miinuskraadid ja ilm on veebruari kohta ebatavaliselt pehme, ei lohuta see Justinit ja Adamit, kes võtavad vastumeelselt ette teekonna külma saatuse poole.

Enne starti oli võistlejate seas kuulda soovitust "hüpake lihtsalt jääauku sisse", kuid olukorraga silmitsi olles pole eneseületus sugugi nii kerge. Adam ja Justin otsustavad katsumust pikendada ja ronida redelit pidi alla, kuni katab jäine vesi kogu nende keha. Lõpuks saavad redeli astmed otsa. Ainus võimalus on lasta abivahendist lahti ja sukelduda veepinna alla.

Jäisest veest tõustes valdab ERRi meeskonna liikmeid eufooria ja segadus. Adam ja Justin komberdavad paaniliselt sooja otsides mööda purret sauna poole. Kekkose saunas võiks olla 100 kraadi, kuid kolm kohustuslikku minutit, mida võistlejad peavad saunas veetma, pole piisavalt pikad, et soojus tagasi võistlejate kehadesse jõuaks.

Meil palutakse saunast kiiresti lahkuda, sest juba järgmised julged ootavad jalalt jalale hüpates oma võimalust sooja saada. Sauna esisele terassile jõudes avastame, et jalanõude jalga saamine on küllaltki raske. Külm on röövinud meie jäsemetest igasuguse tunnetuse. Enne võistlust arutlesime, kuidas saame hakkama ekstreemse kuumusega, kuid sel momendil saab selgeks, et võistlus saab olema pigem külmemat sorti kogemus.

Leil ja karaoke

Järgmiseks saunaks valime Käärikult mõned kilomeetrid lõunapool asuva Väinode sauna. Sauna juurde saabudes avastame kilest ja puidust koostatud kuuetahulise kilesauna, mille keskele on asetatud ahi. See pole luksuslik ega traditsionaalne saun, kuid selle omanikud on otsustanud teha nn. "kilemuttersaunast" päeva kõige lõbusama võistluspunkti. Nad on seadnud järjekordse jääaugu kõrvale karaoketelgi ning pakuvad saunalistele külmarohuks Jägermeistrit.

Ühel momendil tuleb saunast välja neljaliikmeline naiskond, kes on rõivastunud nappidesse teenijariietesse. Nähes võimalust karaokeks seavad nad sammud otse mudase tantsupõranda poole ning legendaarne Meie mehe hitt "Viska leili" võibki kõlada. Tuntud meloodia toob saunast välja ka rühma mehi, kes liituvad naiskonnaga, täites taustatantsijate rolli.

Selline vaatepilt võiks avaneda hilisel öötunnil mõnes lokaalis, kuid me oleme kõik poolpaljad, keset jäist ja mudast välja ning kell on alles üks päeval.

Kokku on maratonirajal 21 sauna, kuid meie oleme veetnud esimese tunni külastades neist vaid kahte. Seetõttu otsustame hüpata autosse ning asuda teele järgmise kerise poole. Saunamaraton erineb n-ö tavamaratonist mitme tahu poolesy - autoorienteerumine on neist vaid üks.

Kokku peaksime võistluspäeva jooksul läbima autos üle saja kilomeetri, kuid veedame palju aega ka sihitult tiireldes mööda lumiseid metsavaheteid, juureldes must-valget kaardi taga ja püüdes arvata, kus me antud ajahetkel täpselt oleme.

Mehhiklaste meeskonna Los Mexas võistlejad kandsid Otepääl õnnesärke, sest neil jäi kokkupõrkest puuga puudu 10 sentimeetrit. Samas vedas nende algne õnn neid alt, sest lõpuks kohtus nende auto tee kõrval asunud põõsaga.

"Pärast seda oleks meil keset metsa peaaegu kütus otsa saanud," lisab Mehhiko esindaja Carlos Ivan Vargas. "See oli väga hea kogemus - kõik, keda me kohtasime, olid sõbralikud ja abivalmid ning imestasid, et Mehhiko tiim üldse stardis on," lisab Vargas.

Loterii ja vorstivaagen ootavad

Saunamaratonil on pandud välja auhinnad esimesele, teisele ja kolmandale kohale, kuid neid ei jagata sellele alusel, kes kõige kiiremini raja läbib. Mehhiko tiim, kes läbis kõik saunad ette antud viie ja poole tunni jooksul, said auhinnaks vorstivaagna, kuid põhjus, miks neile auhind anti, jäi välisvõistlejatele siiski selgusetuks.

Teisejärguline põhjus, miks auhindasid ei jagata kiiruse alusel, on korraldajate soov, et maraton ei muutuks ralliks osalejate vahel, vaid oleks päev, mille käigus külastatakse võimalikult palju Otepää ümbruses asuvaid saunu. Tegelik võistlus toimub saunaomanike vahel, kuna iga meeskond peab valima enda lemmikkümbluskoha.

Saunast sauna liikudes märkame, et osade hoonete peal on autahvlid, mis tähistavad auhinnalisi kohtasid eelmistel saunamaratonidel. Mõned omanikud ei heitu millegi ees, et saada oma saunale parima või kuumima sauna autahvel. Korraldatakse kontserte ja antakse väikesi altkäemakse, mida jagatakse võistlejatele küüslauguleiva, liha või shottide kujul.

Üks enim autasustatud saunasid on Sokka Puhkekeskuse suitsusaun, mis on osalenud seitsmel korral. Igal aastal on võidetud kas parima või kuumima sauna tiitel. Seal tervitatakse meid saunas värskelt suitsetatud singi ja rahvamuusikaga, mida pakub sauna eesruumis akordioniduo.

Suitsusauna ukse avanedes tervitab leilimeister iga uut osalejat soojalt ja selgitab põhjalikult, miks on just see saun võistlusraja parim. "Jäta meelde, Sokka on selle sauna nimi," ütleb leilimeister saunas Justinile, kes proovib leida teed läbi pimeda ruumi ukse poole. Mõni hetk hiljem astub nõgise näoga kirjanik Petrone tagasi õue.

On oluline meelde tuletada, et võistlejatel on maratoni ajal keelatud alkoholi tarbida. Sellegipoolest muutuvad mõned osalejad päeva möödudes üha joviaalsemaks, mis pole kestvusalade puhul nii tavaline.

Nagu ka võistlejate meeleolu, muutuvad päeva jooksul natuke lahjemaks ka saunad . Põhjus on äärmiselt proosaline - kui sajad inimesed läbi sauna käivad ja leiliruumi uks iga kolme minuti tagant kinni lahti käib, pole midagi teha - kella 15.00ks on keskmine temperatuur enamikes saunades alla 60 kraadi.

Päeva viimasesse sauna jõudes oleme õnnelikud, nähes õuel istuvat kümblustünni. Tünnile lähenedes meie õnn pisut lahtub, sest pool vett on tünnist kadunud ning pruunikas-roheline järvevesi ei tundu kõige kutsuvam. Külm aga saab meist võitu ning korrates endale, et tegemist on vaid mudaga, ronime tünni.

Tünnist mõne meetri kaugusel on taaskord jääauk, mille ümber on koondunud järgmine segameeskond. Lillasse ujumistrikoosse riietatud ja blondi parukat kandev naine on valitud "ohvriks", kes peab nüüd võtma ette jäise teekonna redelist alla. Redelist üles roninud naine jookseb kiiresti sauna poole ja tema meeskond otsustab talle järgneda.

Siin saavad tema kaaslased õppetunni, miks ei tasu just jääaugus käinud inimest usaldada. Nad jooksevad julge kaasvõitleja juhtimisel majja, mööduvad saunaruumi uksest, suruvad end eesruumis ootavatest võistlejatest mööda ning väljuvad saunahoonest tagumise ukse kaudu.

Finish

Maratoni neljandal tunnil hakkab päevavalgus kiiresti kaduma. Mööda Otepää kandi kurvilisi teid liiguvad osalejad tagasi Kääriku spordikeskuse poole, kus ootab neid soe supp. Kõhutäis käes liigutakse taaskord alla nõlvast, kus päev algas. Nõlva kõrval on parkla, mida valgustavad mööduvate ja parkivate sõiduvahendite tuled.

Hämaras on näha, kuidas mõnikümmend külmast kergelt tudisevat, kuid õnnelikku osalejat vahetavad paaniliselt oma nappe ning niiskeid saunakostüüme soojemate riiete vastu. Pärast kiiret otselülitust Menu sotsiaalmeedialehele teeme seda meiegi. Kiire debatt selle üle, mida me just tegime, lõppeb ühise arvamusega See oli üks veidraimaid asju, mida teinud oleme, kuid see oli ääretult lõbus.

Adam Rang ja Justin Petrone, kes said meeskonda kaasatud kui Eestis elavad välismaalased, väljendavad mõlemad päeva jooksul tekkinud kiindumust Otepää saunade vastu. ERRi ingliskeelse portaali peatoimetaja Šveitsist pärit Dario Cavergn, kes oli ERRi meeskonna autojuht, toob välja Lõuna-Eesti autoteed. Seejuures saab meie seas kõige rohkem poolt hääli just Sokka suitsusaun.

Korraga tabame end mõttelt, et võibolla oleme olnud võistluse ajal pisut liialt pealiskaudsed, kuna oleksime soovinud rääkida veel rohkem saunaomanike ja kaasvõistlejatega. Kuid sellegipoolest täidab Euroopa Saunamaraton kaks kõige tähtsamat eesmärki. Osalejatele on garanteeritud ääretult lõbus päev ja kindlasti ei unusta nad Lõuna-Eestit veel mõnda aega.

Muusika: 5Loops - Komandeering

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: