Kadri Voorand ja K.O.O.R. toovad lavale traditsioonilise ja jazziliku Kreegi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kadri Voorand
Kadri Voorand Autor/allikas: Stina Kase

Kadri Voorand Trio ja segakoor K.O.O.R. annavad veebruari alguses kolm ainulaadset kontserti Raplas, Pärnus ja Tallinnas, esitades Cyrillus Kreegi loomingut nii klassikalise koorimuusika kui ka jazzi võtmes.

Kavas on Kreegi tuntud, aga ka vähem lauldud ilmalik koorimuusika, sekka vaimulike rahvalaulude seaded. Et laval on samal ajal kaks eripalgelist koosseisu, saab kuulda Kreegi loomingut kahes vastanduvas esituses, mis samas üksteist täiendavad. Näiteks pakuvad koori esituses äratundmisrõõmu "Maga, maga, Matsikene" või "Mis sa sirised, sirtsukene". Neid koorimuusikas tuntud rahvalauluseadeid kuuleb ka uues kuues, kui oma nägemuse esitab Kadri Voorand, kaasates koori oma põnevate kultuurirännakutega improvisatsioonidesse.

Impulsi koosluse sünniks sai kontserdi kunstiline juht Raul Talmar, segakoori K.O.O.R. eestvedaja ja dirigent, kuulnuna Kadri Voorand Triot esitamas Kreegi koorimuusikat. Eesti väärtmuusika autorina on Cyrillus Kreek mõlkunud Talmari meeles K.O.O.R.i repertuaari jaoks kogu aeg ja Vooranna esitus inspireeris teda mõtet arendama: "Soovisin Kreegi loomingu panna kõlama koosluses, milles koor saab osaleda Vooranna improvisatsioonides ja samas näidata koorilaulu ka selle kõige ehedamal moel. Lisaks aga panna sinna kõrvale ka trio nägemus samast loost," kõneles Talmar.

Kadri Voorannal oli Kreegi koorimuusikat jazztriole seada üllatavalt lihtne, sest selle harmoonia osutus jazzile arvatust avatumaks. Vooranna sõnul saab lõplikult aru, mis kõik Kreegi muusikas peitub, alles siis, kui koorilaul on osadeks lahti võetud ja jupiti analüüsitud.

"Kreegi harmoonia käsitus on improvisatsioonile igati rikastav. Mul on tõeliselt uhke teada, et eestlastel on selline koorimuusika helilooja, kes võiks klassifitseeruda ka jazzi ja bluusi loojaks," rääkis Voorand.

Kontserdiga 5. sünnipäeva tähistav segakoor K.O.O.R. on edukalt osalenud rahvusvahelistel koorifestivalidel ja -konkurssidel. Kogenud dirigent Raul Talmar on Eesti Kooriühingu esimees ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Koori hääleseadja Kaia Urb (sopran) on Eesti hinnatumaid suurvormisoliste. Kadri Vooranda on iseloomustatud kui julget ja loomingulist lauljatari ning vokaalakrobaatika meistrit. Kontserdil musitseerib ta trio koosseisus koos Mihkel Mälgandi ja Paul Danieliga.

Cyrillus Kreegi muusikat Kadri Voorand Trio ja K.O.O.R.i esituses saab kuulata 2. veebruaril kell 19 Rapla Kultuurikeskuses, 3. veebruaril kell 19 Pärnu Kontserdimaja kammersaalis ja 4. veebruaril kell 17 Tallinna Lauluväljaku klaassaalis.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: