Kuula uuesti: Tuberkuloitedi "Raadio" sai ringhäälingu 90. sünnipäeva puhul sootuks uue kõla ({{commentsTotal}})

Foto: Rene Suurkaev / ERR

Eesti rahvusringhääling tähistas 17. detsembril Estonia kontserdisaalis suurejooneliselt ringhäälingu 90. sünnipäeva. Pidulikul kontserdil kõlas teiste seas ka ansambli Tuberkuloited kunagine lugu "Raadio", mis oli seekord sootuks teise kuue saanud.

"Raadio igavesti" oli Tuberkuloitedi esimene hittlugu, mis ilmus 1994. aastal kassetil "Klassiõhtu". Kuna Raadio 2 on seda Alar Aigro kirjutatud ja Hando Soontalu sõnadele seatud lugu mänginud läbi aegade, oli RH90 kontserdi kava koostajal ja R2 peatoimetajal Kristo Rajasaarel kindel tahtmine seda ka sünnipäevagalal kasutada.

"Lisaks sobivale teemale oli see ka hea materjal kasutamiseks kontroversiaalses võtmes, mis mind numbrite ja esinejate valikul kõige rohkem paelus. Tahtsin, et lihtsast punkloost saaks võimalikult suursugune teos maksimaalselt suurele saadaolevale koosseisule: solistile, orkestrile ja koorile," selgitas Rajasaare Menule.

Pikalt tuli otsida inimest, kes suudaks laulu teksti panna itaalia keelde, kel oleks klassikalise ooperimuusika tunnetus ja anne tõlkida tekst nii, et see oleks lauldav puccinilikule sopranile. Samas soovis Rajasaare, et tekst ei oleks tõlgitud üks-ühele, vaid saaks pompöössem ja oleks hiljem kasutatav ka rahvusvaheliselt ülistuslauluna raadiole, seda loo pungilikku tausta teadmata. "Lõpuks jõudsingi läbi mitmete tuttavate kahe inimeseni. Eesti keelt rääkiv itaallanna Giulia Landonio ja itaalia keelt valdav eestlanna Helen Saarniit tõlkisid kahepeale loo ära ning viimane neist tuli ja lausa laulis selle ette," rääkis Rajasaare. "Saatuse tahtel olin jõudnud ideealsete tõlkijateni ja võisin anda loo arranžeerida Andrus Rannaäärele, kes seadis orkestrile kõik juubelikontserdi numbrid. "Raadio" oli neist ilmselgelt kõige töömahukam ja tulemuses on suur osa ka Andruse enda heliloomingulist panust."

Solistiks soovitas üle-Eestilise noorte sümfooniaorkestri mänedžer Tõnno Piigli noort sopranit, "Klassikatähtede" saatest tuntud Elina Netšajevat, kes oli rõõmuga nõus. Ooperikoori rolli võttis Eesti suurim harrastuskoor, rahvusringäälingu segakoor. Hirvo Surva õpetas koorile partii selgeks ja edasi oli kõik juba orkestri dirigendi Jüri- Ruut Kanguri kätes.

"Esimest korda proovis "Raadiot" kuuldes läks silm niiskeks, nagu see kuuldavasti juhtus mitmetega nii kontserdi ajal Estonias kui ka kodus telekate ees," muljetas Kristo Rajasaare. "Hea meel, et saalist sai oma laulu uut versiooni kuulata ka helilooja ise, sest kokkuvõttes sai ju kõik alguse tema meeldejäävast meloodiast," lisas ta.

Toimetaja: Kerttu KaldojaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: