Valgamaa mehed ehitasid mehaanilise puulõhkumismasina ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Valgamaa mehed Peeter Mänd ja Raivo Kurel konstrueerisid ja ehitasid enda tarbeks mehaanilise puulõhkumismasina, mis on vaikne, kiire ja energiasäästlik.

Kirvega küttepuude lõhkumine on parajalt tüütu ja aeganõudev ning oksalisest tammest ei pruugigi jõud üle käia. Kalmuse talus olev puulõhkumismasin saab aga sellega kiiresti hakkama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Pöörlevaisse hooratastesse salvestatud energia. Hammaslatt ja hammasratas. Mehaaniline haakimine. Hooratta energia annab liikumise löögitallale ja sellega seoses võime kasutada väga väikest elektrimootorit," kirjeldas Peeter Mänd.

Pärast seda, kui Valgamaalane puulõhkumismasinast kirjutas, on huvilisi olnud palju. Tegelikult on seade tehtud juba hulk aastaid tagasi, sest siis polnud neid saada. Eripära on see, et kui tavaliselt kasutatakse puude lõhkumiseks hüdraulilist masinat, siis see on mehaaniline.

"Patent ise on pärit 1800. aastatest. Kui Google'ist otsida, tuleb patendilehekülg ilusasti välja. Meie koos sõber Raivoga selle 2012. aastal intenetist leidsime. Mina tegin joonised, Raivo aitas keevituse ja monteerimisega. Praeguseks hetkeks on masin tihusid lõhkunud 600 ja rohkem. Üliõpilasest perepoeg Andreas tegi oma bakalaureusetöö selle masina mehaanikateooriast," selgitas Mänd.

Masinal seisab lõiketera kindlalt paigal, mitte nagu kirve puhul, kus tööriist võib lüües puuhalu sisse kinni jääda.

"Kui puuhalg jääb noa külge kinni, on võimalik alati hoogu võtta ja uuesti lüüa. Kui hüdraulilisel masinal jõud otsa saab, siis ongi jõud otsas ja puu ümber kiilu kinni. Sel masinal seda viga pole. Võtad hoo uuesti üles, mõni sekund ja annad järgmise hoobi," rääkis Mänd.

Mugav on ka see, et puulõhkumismasin on liikuv ja sõidab ise vajalikku kohta.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: