Tommy Cash: ma tahan olla täna parem, kui ma olin eile ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

"Pealtnägija" kohtus kogu maailmas lühikese ajaga äärmiselt populaarseks saanud räppar Tommy Cashiga Pariisis, et uurida talt veidi tegemiste kohta ning saada aimu, kuivõrd populaarne ta ikkagi väljaspool kodumaad on.

Peamiselt just nelja kuu eest avaldatud vastuoluline muusikavideo loole "Winaloto“ on põhjus, miks "Pealtnägija“ julgeb arvata, et räppar Tommy Cashist on kujunemas järgmine kuum Eesti muusika ekspordiartikkel. Tänaseks on kõnealust klippi erinevates sotsiaalmeediakanalites vaadatud üle 5 miljoni korra. Koplist pärit 25-aastasest Tommy Cashist ehk kodanikunimega Tomas Tammemetsast kirjutasid ühtäkki nii ilmakuulus muusikaväljaanne New Musical Express, menukas elustiiliajakiri High Snobiety, kui ka Vice´i muusikakanal Noisey, tituleerides ta "maailma kõige lahedamaks eestlaseks”. Pärast seda pole Tommy Cashi jaoks elu enam endine.

Tänu kõigele sellele sai Tommy Cash endale ka Inglismaal äärmisel olulise kontakti. "Ta on selline väga nagu teatud ja respekteeritud booker artistimaailmas. Ta tegeleb näiteks Lana Del Rayga, isegi Daft Punk on selles samas firmas.“

Tommy leiabki oma tihedas graafikus augu Pealtnägijaga kohtumiseks hoopis Pariisis, mis on üks peatus tema kuu aega vältaval Euroopa turneel. Selle raames annab ta kontserte peale Prantsusmaa ka Hollandis, Belgias, Šveitsis, Saksamaal, Tšehhis, Austrias, Poolas, Itaalias, Iirimaal, Suurbritannias ja isegi Iisraelis.

Prantsuse pealinnas peatub ta vähem kui 24 tundi. Tommy saabub kella neljast pärastlõunal ja peab järgmise sihtkoha ehk Berliini poole startima juba hommikul kell 11. Vaatamisväärsusi imetleda pole aega, nii ei tõttagi Eesti muusik maailma romantika- ja kultuuripealinnas esimese asjana Louvre´isse või Eiffeli torni uudistama, vaid hoopis heliproovi tegema.

Seejärel tekib päevakavasse esimene ja ka viimane, umbes 20-minutiline paus, et hingata veidi värsket õhku ja kammida läbi mõningad kaltsukad. Kaugemale kui paarsada meetrit ta oma kontsertpaigast siiski ei jõua.

Selle eest, et Tommy'l Pariisis olles kõik sujuks, hoolitseb tema kohalik agent Julien, kes ütles, et Cashi kontserdile mahub 300 inimest ning piletid on välja müüdud. "Publikus on noored, kes on teda internetis näinud ning tundub, et hakkab vaikselt minema. Nüüd on vaja tööd teha, et luua tuntust veel Prantsusmaal,“ ütles Julien.

Nooruses õppis Tommy hoopis tantsu. Lisaks on tema kirg maalimine ja hobused. Räppimiseni jõudis ta võrdlemisi hiljuti, alles 3 aasta eest, kui avaldas oma esimese loo "Guez Whoz Bak”. Tema veider aktsent, pikad juuksed, ja ekstsentriline riietumisstiil pälvisid kohest tähelepanu ja panid paljud kahtlema, kas tegu saab üldse olla eestlasega, ent julgus eristuda tasus end koheselt ära, sest juba avasingel tõi noorele mehele kodumaal poolehoiu nii muusikasõprade kui mõnevõrra üllatuslikult ka kriitikute seas.

Muusikakriitik Siim Nestor selgitas, et talle jäi Tommy Cash silma ühel Patarei vanglas toimunud üritusel. "Ta esines hommikul kell 4 varavalges ja ma vaatasin, et see tüüp on üsna eriline,“ ütles Nestor ja tõdes, et tema intonatsioon, liikumine, olek ja muusika ei olnud nagu Eesti räpis mitte kuidagi tavaline.

Samuti tõi Tõnis Kahu välja, et Tommy Cash on nähtus, mille puhul on väga selgelt eritletavad kaks asja. "Üks on tema pärisisik ja teine on kunstniku personaaž,“ ütles Kahu ja lisas, et Cash on küllaltki teadlikult nii muusikas kui ka visuaalselt ehitanud üles just nimelt selle persooni, millel võib olla reaalse eluga ei ole mitte mingisugust pistmist.
Nii on Tommy 3 aasta jooksul üllitanud 6 muusikavideot, mille režissöör ja kunstiline juht on ta enamjaolt ise koos elukaaslasega. Igaühes näeme teda seiklemas uues ja eelmisest veelgi pöörasemas fantaasiamaailmas. Arvutimängukangelasest pikkade kunstküüntega Lasnamäe ärikani – need on vaid mõned stiilinäited publikule tihti šokeerivatest, ent kriitikute meelest alati maitsekalt teostatud alter ego'dest.

Tommy Cash šokeerib mõnuga ka väljaspool lava: augustis Kadriorus esinedes pani ta presidendi ossikükki tegema ja pisut hiljem tekitas elevust naljafotoga, kus lebas kiirabis, nagu oleks saanud kanepi üledoosi. Cashi puhul on tähelepanuväärne seegi, et kontsertide eest, mis ta Euroopas annab, makstakse talle juba tasu, mis pole eesti artisti puhul alati enesestmõistetav ehk et ta ei käi ennast mitte enam lihtsalt promomas, vaid tema järgi on reaalne nõudlus.

Pannes asja perspektiivi, siis mitmed Eesti seni edukamad popmuusika ekspordiartiklid, nagu näiteks Trad. Attack!. kasutavad ringi tuuritamiseks ka riigipoolset toetust. Tommy saab hakkama ilma. "Eestis ei ole mind ükski asutus toetanud,“ ütles Tommy Cash, kes kinnitas, et korraldajad maksavad kinni kõik, mis vaja, sealhulgas ka hotelli ja lennukipiletid. "Mina tulen lihtsalt kohale ja teen oma asja.“

Raha on oluline osa tema kuvandist. Nii kannab üks Cashi seni edukamaid lugusid pealkirja "Euros, Dollars, Yenis” ja mõistagi viitab rahale ka tema esinejanimi. Ent sama oluline osa imidžist on tema Ida-Euroopa päritolu. Oma Eesti juuri rõhutab Tomas alias Tommy nii laval kui intervjuudes. Seejuures nimetab ta ennast postsovietlikuks räppariks.

Tommy Cash kinnitas, et tänaseks päevaks on tal juba ka äärmuslikke fänne, kes käivad riided nagu tema ning on isegi samasugused vuntsid teinud. "Kõige veidram asi on see, et vahepeal tüdrukud teevad endale minu patsid ja joonistavad mu vuntsid endale ette,“ selgitas ta.

Pariis on neljas peatus 15 kontserdiga tuuril, järgmisel õhtul ootab Cashi juba Berliin. "Mu põhiambitsioon on see, et ma tahan olla täna parem, kui ma olin eile," ütles artist ja kinnitas, et teda huvitab uus mina. "Kõige põnevam ongi minu jaoks ehitada see maailm, et inimesed üllatuksid.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Pealtnägija"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: