Sudoku värske maailmameister on eestlane ({{commentsTotal}})

Foto: "Pealtnägija"

11 aastat tagasi maailmas tõelist tähelendu teinud numbrimängu sudoku maailma parim lahendaja on paljudele üllatuseks oktoobri keskpaigast Elvas elav teedeinsener Tiit Vunk. Just sudoku viis Eesti parima lahendaja kokku ka oma eluarmastusega.

Tempo, millega 33-aastane Suure-Jaanist pärit Tiit Vunk tegelikult sudokusid lahendab, on kosmiline. Tema tippmark klassikalise sudoku lahendamisel on 47 sekundit, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Oktoobri keskel kuulutati Vunk Slovakkias loogikal põhineva numbrimängu maailmameistriks. "See tunne oli võimas," kinnitas sudoku värske maailmameister.

2005. aastal levis sudoku kulutulena Jaapanist üle terve maailma. Varem kabet ja Gomokut mänginud Tiit proovis numbrimõistatuse laineharjal ka oma kätt, läks 2008. aastal koos sõbraga mõttespordivõistlusele, aga jäi üllatuslikult viimaseks. "Sudokuga oli selline lugu, et me saime viimase koha ja ma ei suutnud uskuda, et kuidas peaks see ala mulle sobima. Ja et kuidas ma seda siis ei oska, aga siis ma hakkasin harjutama. Eks sattusin sõltuvusse," rääkis Vunk.

Igapäevaselt kulutab Tiit oma ajurakke aga hoopis maanteede projekteerimisel. Esmapilgul tagasihoidlik oranži helkurvestiga ja kulunud Chicago Bullsi korvpalliklubi mütsiga mees töötab maanteeametis teede insenerina. Tema projekteeritud on suur hulk uuemaid Tartu lähiümbruse teedest. Igapäevaselt ei istu aga Tiit tee ääres, vaid enamasti kontoris ja projekteerib. Praegu on tema käes maanteeameti selle ja järgmise aasta kõige mahukam projekt, mis läheb kokku maksma ilmselt umbes 30 miljonit eurot ehk Tallinn-Tartu maantee Põltsmaa-Tartu lõigule tehtavad 2+1 sõidurajad.

Ametiasjades täpse loomuga Tiit sudokusid tööle kaasa ei võta, veel enam, palju kolleegid isegi ei tea, et nende seas töötab kuuekordne Eesti meister ja ka varem maailmameistrivõistlustel edukaid numbrikombinatsioone noppinud tipptegija. "Ega ta sellest väga siin ei räägi ka. Alguses, kui mina sain teada, et millega ta tegeleb üldse, siis ma olin küll, et vau millised hobid on inimesel," tõdes Tiidu kolleeg Andre Säre.

Kuigi Tiit harjutab iga päev ja vahel tunde, siis abikaasa Regina, kaks tütart ja üks poeg ei pane seda sageli enam tähelegi. "Ise ei saa nagu arugi. Muidugi ta teeb, teine kord teeb palju ja teine kord teeb vähe," rääkis abikaasa.

Maailmameistrivõistlused

Harjutamine viis tänavu Tiidu aga juba kaheksandatele maailmameistrivõistlustele. Kahepäevane võistlus oli pikk ja pingeline, kuid liialt detailidesse laskumata oli finaali eel Tiit teisel kohal. "Ma võtsin eesmärgiks, et ma mitte midagi ei vaata, ei vaata kõrvale, et kas teised ootavad või lahendavad või mis seisus nad on. Ma ainult keskendun endale. See valik õigustas ennast," tõdes esikoha saavutanud Vunk.

Tiit oli ainus, kes suutis ette antud neli sudokut aja jooksul lõpuni lahendada. Lisaks maailmameistritiitlile tõi Tiit Eestisse ka maailmakarika, mis on terve hooaja peale toimunud võistluse parim koht.

Kui Tiit kuulutati maailma parimaks sudoku lahendajaks, siis Eesti kaheksaliikmelise võistkonna teise koha, üldarvestuses 64. koha, tõi koju Regina Vunk - Tiidu abikaasa ja kolme lapse ema. Just sudoku on see, mis noored ühel hetkel seitse aastat kokku tõi. "Me pääsesime mõlemad Philadelphias toimuvale MM-ile Eesti koondises ja kuna Ameerika reis, siis eks ma ikka otsisin seltsilisi ja reisikaaslast ka, et läheks mõne päeva varem New Yorki," meenutas Vunk kohtumist.

See on üks uskumatu sudoku armastuslugu, kus esimestel võistlustel parem lahendaja Regina on praeguseks tõmbunud sudokude lahendamisest tagasi selle nimel, et kasvatada lapsi ja et Eesti suurimate teeprojektide insener saaks olla vabal ajal maailmameister.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: