Nõukogude laulja Velly Joonase unustatud pala elab läänemaailmas uut elu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Velly Joonas, albumikaas
Velly Joonas, albumikaas Autor/allikas: Frotee

Möödunud aastal avaldas plaadifirma Frotee helikandjal Velly Joonase 1980ndate algul kirjutatud loo "Stopp, Seisku Aeg!". Palast, mis omal ajal jäi vaid Eesti Raadio arhiividesse, on nüüd saanud hitt, mida hindavad DJ-d üle maailma.

Plaadifirma üks vedajatest Martin Jõela rääkis, et Velly Joonase plaat on Froteel järjekorras seitsmes, mistõttu ollakse juba harjunud, et uuesti ülesleitud lood välismaal tähelepanu äratavad ja näiteks Soundcloudis kuulamisi koguvad. "Kõige üllatavam on isegi see, et ka Eestis on lugu uuesti avastatud, kuulatud ja mängitud palju laiemas muusikakuulajate ringis. See tähendab, et tegelikult on lugu hakanud elama väljaspool meie vinüülplaati," selgitas Jõela Menule.

"Stopp, Seisku Aeg!" pole silma jäänud aga ainult Eesti muusikagurmaanidele. Laulu on mänginud DJ-d maailma erinevates paikades, Slovakkiast Suurbritanniani. Alles 11. novembril kõlas pala BBC raadioeetris Tom Ravenscrofti saates.

"Meile on muidugi oluline, et enda jaoks tähtsad muusikud ja DJ-d on plaati mänginud või lemmikute edetabelites üles lugenud. Eks erilisim on olnud foto, kus tuntud DJ ja raadiosaatejuht Gilles Peterson plaati enda käes hoiab," rääkis Jõela. See sama kuulus Briti DJ on nõukogude perioodi Eesti lauljatari pala mänginud ka BBC Raadio 6 eetris.

Frotee teine eestvedaja Erki Pruul tõdes, et mida suurem tähelepanu, seda rohkem plaati ostetakse ja see annab võimaluse plaadifirmat edasi arendada. Aga loomulikult on oluline ka teine moment. "Frotee plaadifirmale on alati olnud olulised ka lood muusika taga. Näiteks kuidas keerulises ühiskondlikus olukorras muusikat loodi ja levitati. Velly Joonase näol on tegemist artistiga, kes oli vähetuntud isegi siin ja kelle loomingust on säilinud ainult mõned lood, seega on meie jaoks olnud põnev näha, kuidas muusikalises mõttes outsider kuulsust kogub," ütles Pruul.

Stopp, Seisku Aeg!

Velly Joonase "Stopp, Seisku Aeg!" on tegelikult kaver ABBA kuulsa lauljatari Frida loost "I See Red". Hämmastaval kombel on Velly versioon loost Youtube’is populaarsemgi kui Frida originaal. Kui Velly lool on 68 000 vaatamist, siis Frida ametlikul Youtube’i kanalil on "I See Red" saanud 24 000 vaatamist.

Kuigi Jõela sõnul on ka originaalversioon väga hea, siis eestikeelne tekst kõlab välismaalasele eksootilisena. "Võib-olla kerge amatöörlikkus pillimängus lisab just selle õige koguse sarmi. Kuid lõpuni ei tea seda meiegi," rääkis Jõela Velly versiooni fenomenist.

Nüüd juba mingis ringkonnas hitiks kujunenud Velly loo taasavastas Jõela esimest korda Klassikaraadio saatest "Nyyd-muusika. Eesti on kaugemal veel", mille koostas Berk Vaher, kelle teadmisi unustatud Eesti popmuusikast nimetab Jõela hindamatuteks.

Hoolimata üllatavast menust pole Velly Joonas ise loo salvestusega väga rahul. "Eks tegu on noorte amatöörmuusikutega, kuid ta andis loa plaadi tegemiseks. Ja kui plaat oli valmis, oli tal endalgi hea meel, sest keegi oli sõitnud talle külla Pärnumaale, et plaatidele autogrammi küsida. Ta ütleb, et poleks uskunud, et nii palju kuulajaid on sellel lool," tõdes Jõela.

Erki Pruul lisas, et tegelikult on loo selline edu ka tema enda jaoks natuke üllatav. "Olin kindel, et plaati saadab edu, aga et sellest saab meie kõige populaarsem reliis, seda ma ei uskunud. Aga eks rajad olid juba sisse aetud ja mõnes mõttes iga järgmise plaadiga järjest lihtsam tähelepanu saada," tõdes ta. Muusikaarmastajad ostavad Pruuli sõnul Frotee plaate ka ainult eelkuulamislõikude põhjal.

Pruul lisas, et Velly Joonase plaat pole siiski esimene, mille tiraaži Frotee läbi on müünud. "Tegelikult on sellest kujunenud isegi juba suhteliselt meeldiv rutiin meie jaoks. Saame peaaegu iga päev päringuid ühe või teise meie läbimüüdud plaadi taaspressimise kohta, aga see ei ole meie jaoks teema," selgitas ta. Pigem võetakse positiivset vastukaja kui märki, et ollakse õigel teel ja keskendutakse uute plaatide väljaandmisele. "Oleme ju seadnud eesmärgiks anda välja ainult seda muusikat, mis oma plaadikogust veel puudu, mitte võimalikult suuri koguseid läbi müüa," selgitas Pruul.

Veel sel aastal ilmub Frotee alt Sven Grünbergi animafilmide muusika plaat. "Oleme selle plaadi ettevalmistamisele kulutanud siiani ülekaalukalt kõige rohkem aega, üle pooleteise aasta. Aga lubame, et see kõik on ootamist väärt, sest üldse esimest korda saavad heliplaadile legendaarsed "Naksitrallid", "Klaabu", "Linalakk ja Rosalind" ning paljud teised armastatud multifilmide teemad," ütles Pruul.

Velly Joonas ‎- "Stopp, Seisku Aeg!"

Frida - "I See Red"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: