Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Ringvaade" tutvustas Kaitseliidu uudseid sõjatorupille

Juba möödunud suvel tutvustas Kaitseliit võidupüha paraadil värskeid sõjatorupille, mis erinevad pisut traditsioonilisest eesti torupillist. "Ringvaate" reporter Jüri Muttika käis uurimas, mis nende pillide juures erilist on.

Ando Kiviberg selgitas "Ringvaates", et sõjatorupill erineb traditsioonilisest rahvapillist päris mitmel moel. "Tegu on ikkagi täiesti teise taseme pillidega võrreldes Eesti torupilliga, sest näiteks on pilli valmistamiseks kasutatud gore-tex materjali," ütles ta. Torupillimängija Tanel Kadalipp näitas lisaks, et vibreeriv keel, mis tekitab pilli heli, on Kaitseliidu pillide puhul valmistatud süsinikust. "Tavalistel torupillidel on see bambusest, mis on aga rohkem tundlik erinevatele sademetele."

Kiviberg tõdes, et värskeid pille on küllaltki väsitav mängida. "Ta nõuab rohkem survet ja õhku," ütles ta ja selgitas, et kui ta esimest korda uue pilliga mängis, siis kolme minuti järel pidi ta maha istuma. Samuti tõdes ta, et uudsed torupillide võeti Kaitseliidus suure õhinaga vastu. "Ühe pilli hinnaks on umbes 1500 eurot."

Torupilliorkestrisse kuulub ka Kulno Malva, kelle sõnul nõuavad need pillid head füüsilist ettevalmistust. "Kui tavalist torupilli saab silitada, siis sõjatorupilli pead küüned sisse lööma," ütles Malva ja tõdes, et talle meeldib torupilli mängida, kuna see on ikkagi päris eesti rahvapill. "Hea tunne on mängida pilli, mida on sadu aastaid Eestis mängitud."

Peedu Põld selgitas, et praegu on nende orkestril kavas kaks lugu, kuid võimekus on neid mängida teisigi lugusid. "Need kaks lugu lihtsalt sobisid paraadile kõige paremini," tõdes Põld ja lisas, et kindlasti saab orkestrit uuesti kuulda järgmisel võidupüha paraadil.

Uudsetest torupillidest proovis hääle kätte saada ka "Ringvaate" reporter Jüri Muttika, kes kinnitas, et tegu on arvatavasti kõige raskema alaga, mida ta kunagi proovinud on. "Selle pilli mängimise järel võiks küll sõtta minna, sest see ajab peast täiesti hulluks."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: