ETV ekraanile jõuavad dokumentaalfilmid elust arengumaades ({{commentsTotal}})

Foto: Kaader filmist

Projekti Media for Development raames saadeti 12 Rahvusringhäälingu ajakirjanikku kaameraga erinevatesse riikidesse, kust nad naasesid lisaks uutele kogemustele ka värskete dokumenaalfilmidega. 2. novembril jõuab ETV ekraanile neist esimene film nimega "Turu majandus".

Mihkel Ulk ja Kristo Elias valisid oma filmi peategelaseks Etioopia suurima turu Adis Abebas ning seal tegutsevad ametimehed puuvedajatest naistest kuni kingapuhastaja poisteni. Filmi autor Kristo Elias kinnitas "Aktuaalses kaameras", et kokkulepped filmi peategelastega sündisid alati mingi rahasumma abil. "Enamasti need kokkulepped muidugi murdusid, sest kui meie läksime heas usus, et kui on kokkulepe tehtud peategelasega, siis ta teeb lõpuni oma päeva, siis tavaliselt ta muutis meelt," selgitas ta ja lisas, et enamasti tahtsid osalised rohkem raha.

Režissöör Mihkel Ulk kinnitas, et Etioopia ei ole lihtne koht filmimiseks ning neilgi oli probleeme kohalike võimudega. "Kõige hullem asi, mis meil seal juhtus, oli see, et meie läksime tegema filmi lihtsast Etioopia inimesest, aga kuna see režiim on nii paranoiline ja kontrollib kõike, siis tulime tagasi režiimikriitilise filmiga," ütles Ulk ja lisas, et see on lihtsalt filmi "Turu majandus" paradoks.

Dokumentaalfilmisari sündis erinevate riikide ja organisatsioonide koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga ning selle eesmärk oli harida ajakirjanikke arenguabi ja arengumaade teemal. Projekti produtsent Piret Suurväli tõdes, et mitmed neist ajakirjanikest polnud varem filme teinud. "Nende seal oli nii raadio kui portaali ajakirjanikke, samuti eesti- ja venekeelseid inimesi," ütles Suurväli ja lisas, et nad tahtsid leida inimesi, kes oleksid valmis minema tolmu, kuuma ja haiguste kätte kuuks ajaks tööst ja kodust eemale.

Filmitegijad kinnitasid "Ringvaates", et kui neile algul tundus, et Etioopias on elu väga rahumeelne ja mõistlik, siis kaamera kotist välja võtmisega muutus kõik. "Selle peale hakkasid inimesed meilt raha küsima ja tulid mingid tüübid, kes hakkasid meilt erinevaid lubasid küsima." Samas kinnitasid Mihkel Ulk ja Kristo Elias, et otsest hirmu nad kordagi ei tundnud, kuna mingit delikaatset materjali nad ei filminud. "Meile öeldi seda, et see kõik meenutab Nõukogude Liitu, ning täpselt nii oligi."

Mihkel Ulk näitas ka Etioopia jalgpallisärki, mille leidmine ei olnud tema sõnul üldsegi kerge. "Ma maksin selle särgi eest isegi peale, kuna see oli kogu turu peale ainus särk, millel olid käised sama pikkusega," ütles Ulk.

Filmisari "Meie maailm" on ETV ekraanil kolmapäeva õhtuti. Kõik filmid on vaadatavad ka sarja kodulehel.

Vaata sarja esimest filmi "Turu majandus":

 

Vaata intervjuud "Ringvaates":

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera", "Ringvaade"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: