Jakob Rosin raadiotööst: sellega täitus mu unistus ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Raadio 2 reedese hommikuprogrammi võtsid sel sügisel üle Jakob Rosin ja Gert Zavatski. Jakob Rosinat eristab teisest saatejuhist aga see, et ta on pime - "Ringvaade" käis uurimas, kuidas ta raadiotööga hakkama saab.

Jakob Rosin selgitas "Ringvaates", et juba üheksa aastat ei näe ta mitte midagi. "13 aastat enne nägin ma veidi valgust ja värve," lisas ta ja tõdes, et näiteks unenägude puhul ei ole visuaalne nägemine kuigi oluline. "Unenäos sa mingeid asju tead ja sa ei peagi neid nägema, samuti baseerub suur osa sellel, et sul on teised aistingud veel olemas."

Ta ütles, et raadiotöö puhul ei ole tehniliselt midagi kuigi keerulist, vaid ta peab lihtsalt kasutama korraga kahte paari kõrvaklappe. "Ühed klapid tulevad arvutist, kus on mul ekraanilugemise tarkvara ning teistest klappidest kuulen seda, mis saates toimub," sõnas Rosin ja lisas, et tema juhatab alati saate sisse.

"Rääkimata sellest, et ma ei näe, mida Gert minu vastas teeb, siis ei näe ma ka seda, kui kaua me oleme ajaliselt rääkinud," nentis Jakob Rosin ja ütles, et seepärast laseb ta kaassaatejuht Gert Zavatskil endale vajalikul hetkel sisse rääkida.

Pime olemist Jakob Rosin enda sõnul ei häbene ning ta ei leia, et see oleks tabu. "Ma ise ei kõhkle ei raadios ega mujal selle üle nalja tegemast ning see annab ka inimestele signaali, et see ei ole asi, mida peaks häbenema." Ta kinnitas, et koolis oli tal alguses pimedusega probleeme. "Esimeses klassis on lapsed nii noored ning nad ei mõtle läbi seda, mida nad ütlevad ja teevad ning kui on tulnud klassi inimene, kes ei näe, siis võetakse teda kohe kui nõrgemat," ütles Rosin ja lisas, et see sai üsna kiiresti välja söödud. "Tähtis on aga just see, kuidas vanemad sind kasvatavad ning mul on õnn omada vanemad, kes nägid, et mul on võimalus õppida tavakoolis."

Raadiotööd on Jakob Rosin alati enda unistuseks pidanud. "On vanad kassetid umbes viieaastasest minust, kus ma käisin tegemas intervjuusid kõigi inimestega, kes mu ümber olid, mis saigi nüüd täiesti ootamatult reaalsuseks," tõdes Rosin ja nentis, et elus on tähtis see, et sa ei kardaks. "Inimesed võiksid olla natukene julgemad, mulle näiteks meeldib vaadata elu positiivselt."

Kaassaatejuht Gert Zavatski kinnitas, et on vähe olukordi, kus astud ruumi ja seal on see õige inimene. "Meil aga sellega kuidagi vedas, sest ma astusin just sellesse ruumi, kuis Maarja Merivoo-Parro oli Jakobiga jännanud," ütles Zavatski ja tõdes, et tänu sellele on tekkinud olukord, kus nad saavad koos Jakobiga igal reedel saadet teha.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: RingvaadeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: