Yosemite vertikaali vallutanud eestlased seisid silmitsi tõelise hirmuga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ringvaade

Eesti mägironijad käisid Ameerikas ning vallutasid mägironijate Püha Graali ehk Yosemite vertikaali.

Mägironija Tõnn Võsu tõdes ETV saates "Ringvaade", et sellise kalju vallutamine oli osalistele esmakordne. "Selleks me tegime kõvasti trenni, et jõuda sinnamaani oma tasemega," rääkis Võsu.

Yosemite orus asub El Capitani nimeline 900-meetrine graniitsein, millel on kurikuulus Nose’i rada. See pole naljaasi, vaid tõus, kus mitu päeva sõna otseses mõttes elatakse kaljuseinal. Aastas jõuab mäest üles 200 inimest, Eesti meestest jõudsid lisaks Võsule tippu Henri Rummo, Peeter Klaas ja Mikael Orkomies.

Võsu tõdes, et hirmu tundis ta retke jooksul mitmel korral. "Mina, kes ma teen tööd kõrgustes, saja meetri kõrgusel, siis sealt, 500 pluss meetrit, kui ma jäin pikemalt alla vaatama, ajas mind iiveldama. Ma pidin ennast koguma," rääkis ehitusel tööd tegev Võsu. Yosemite vertikaalil on varem elu kaotanud mitmed kaljuronijad.

Eestlased vallutasid seina viie päevaga, kuigi algselt loodeti tippu jõuda kolme päevaga.

Esmakordselt vallutati El Capitan 1958. aastal, toona läks selleks 18 kuud, millest 45 päeva kulus ronimisele. 1994. aastal roniti rada puhtalt ära, st ei kasutatud vertikaalseks liikumiseks abivahendeid, selleks kulus neli päeva. 2012. aastal tegid Alex Honnold ja Hans Florinile raja kiirusrekordi – kaks tundi ja 23 minutit –, siis roniti minimaalse turvavarustusega.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: