"Ringvaade" käis Matsalus sookurgi vaatlemas ({{commentsTotal}})

Foto: Wikimedia Commons

"Ringvaade" käis Matsalus koos ornitoloog Tarvo Valkeriga vaatlemas sookurgi, kes hakkavad õige pea Eestist minema lendama.

Linnuvaatleja Tarvo Valker tõdes "Ringvaates", et sookured võivad Eestist ära rännata ka siis, kui on veel üpris soe. "Nad vaatavad enamasti ikkagi seda, et oleks ärarändamiseks soodne ilm ehk selge taevas ja tagant puhuv tuul," kinnitas ta. Moodsate jälgimisseadmete abil on välja selgitatud, et kui suur osa kurgedest rändab Hispaaniasse, siis teatud hulk neist lendab isegi Aafrikasse. "Saatjad pannakse nendele lindudele, kellest meil on rohkem vaja teada saada," ütles Valker ja lisas, et hulk Eesti sookurgedest rändab isegi Etioopiasse.

"Rändamisega hajutavad sookured riskid ära," ütles linnuvaatleja ja lisas, et sookured on pikaealised linnud, kes võivad elada isegi 30-aastaseks. "Kokkuvõttes veedavad nad Eestis umbes seitse kuud ning siit eemal ligi viis kuud," selgitas Tarvo Valker ning kinnitas, et sookurgi võib kindlasti eesti lindudeks pidada, sest suur osa neist on siin sündinud.

Kõige suurem parv, mida Valker näinud on, küündis 14 000 linnuni. "Üle pea tuleb üks ühtlane sookure mass ja see kisa, mida nad teevad, on peaaegu kõrvulukustav," ütles ta ja tõdes, et nende laul kõlab ilusa, kuid natuke kurblikuna. "Järgmised viis kuud neid ju ei kuule."

"Ringvaade" leidis Matsalust ka muusiku ja helilooja Taavi Tulevi, kes oli seal õhtuseid helisid lindistamas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: RingvaadeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: