Näidatakse ehteid, mis pürgivad osaks inimesest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Mimikri"

Neljapäeval, 1. septembril avatakse HOP galeriis Kätrin Beljaevi ja Marita Lumi näitus "Mimikri".

Kätrin Beljaevi looming mängib ideega, kus ehted ja elektroonika on osa inimesest, kandes tema prestiiži rollimängus olulist osa. "Ulmefilmide maailm on ootamatult saanud meie igapäevaks. Elektroonika, milleta me elu ettegi ei kujuta, mõtleb ja otsustab meie eest, masinad teesklevad inimeseks olemist aina rohkem. Inimeste jaoks on masinlikult organiseeritud kord ja struktuur olnud aegade jooksul võluv, kuid tänapäeval näeme ka masinaid inimesi vaatlemas ja jäljendamas," kirjeldas Kätrin Beljaev oma ehteseeriate ideed.

Marita Lumi loodavad skulpturaalsed kaela- ja käeehted kannavad Fibonacci struktuurile üles ehitatud kasslaste ja eksootiliste krokodillide, kiskjate kehadele sarnaseid vorme. Metalli tarretatud elusloodusel tuleb päikselise kuldse naha ja kalliskividest silmadega oma kandjat kaitsta, valgustada oma sära ja kiirgusega. Justkui sfinksid on inimest kaitsvad mütoloogilised jumalused toetumas oma maisele olevusele naivistliku edevusega.

Mimikri on kõigi loomade kuju ja värvusega seotud kaitsekohastumus, mis väljendub looma või taime tunnuste sarnanemises teise liigi tunnustega või keskkonna elemendiga. Tavakeeles tähendab mimikri jäljendust, järgi tegemist, võltsimist, koopiaid või teisikuid. Selliseid sarnasusi luuakse looduses peamiselt enesekaitseks või meelituseks. Erinevad ohtlikud mustrid ja värvid imiteerivad tahet ja vastupanuvõimet ellu jääda või silma paista. Meelitus- ja varjevärvused on teemad, mida ehtekunstnikud sellel näitusel ühtse inspiratsiooni ja alglättena on kasutanud.

Mõlemad kunstnikud lõpetasid Eesti Kunstiakadeemia Ehte- ja sepakunsti magistrikraadiga 2015. aastal. Neid seob pikk ühine õpingute tee ja rändav elustiil urbanistliku keskkonna ja looduse vahel. Pühendunutena ning entusiastlikena on nad alustanud vabakutselise ehtekunstniku karjääri.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: