Ekraanile jõuab elulooline mängufilm Leni Riefenstahlist ({{commentsTotal}})

Reedel, 2. septembril on ETV ekraanil mängufilm "Tõe peenike veelahe", mille tegevustik toob kokku kaks filmitegemise pioneeri - Luis Trenkeri ja Leni Riefenstahli.

Mõlema elule pani pitseri natsirežiim. 1948. aastal suvel reisib Trenker Veneetsia filmifestivalile, tal on kavas oma karjäär taaselustada ja tagataskus eksklusiivsed õigused Hitleri armukese Eva Brauni päevikule. Trenkeri plaani Brauni päevik avalikkuse ette tuua püüab takistada Leni Riefenstahl, kuna Brauni päevik kompromiteerib Riefenstahli.

Olukorda komplitseerib seegi, et Trenkerit ja Riefenstahli seob kunagine armusuhe. Lõuna-Tiroolist pärit Luis Trenker (1892-1990) oli viljakas filmirežissöör, näitleja ja kirjanik, kelle elus olid tähtsal kohal ka mäed ja alpinism. Trenker kogus kuulsust kahe maailmasõja vahepeal. Tema filmide üheks peateemaks oli inimese seotus kodumaaga ja loodusega, millele Trenker vastandas linliku dekadentsi – selline vaade sobis ka natsiideoloogiale ja pärast Teist maailmasõda tabasidki Trenkerit süüdistused oportunismis.

Leni Riefenstahl (1902-2003), saksa tantsija, näitleja, fotograaf ning filmirežissöör on filmiajaloo üks kõmulisemaid suurkujusid, kuna oli lähedalt seotud Adolf Hitleriga. Tema "Tahte triumf" (1934) on üks mõjuvõimsamaid propagandafilme. Berliini olümpiamängudest valminud propagandafilmis „Olümpia“ (1936) kasutas Riefenstahl võtteid, mis olid omas ajas uudsed, hiljem aga on saanud tavaliseks (ootamatud rakursid ja kaadrivahetused, ülilähivõtted jne). Kriitikud on hinnanud Tobias Moretti rolli Luis Trenkerina.

Lavastaja on Wolfgang Murnberger, osades Brigitte Hobmeier, Tobias Moretti, Marc Benjamin, Anatole Taubman, Ole Eisfeld.

Film on ETV eetris reedel, 2. septembril, kell 21. 40.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: