Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ökoentusiast elustiilivalikust: nägin, kuidas üks mees viskas viiendalt korruselt nädala jagu prügi tänavale

Autor/allikas: Rene Suurkaev /ERR

Nullkulu blogi autor ja ökoentusiast Maryliis Teinfeldt selgitas, kuidas tema jõudis keskkonnasäästliku eluviisini.

"Ma olen tegelikult täiesti tavaline Eesti noor naine, ma olen tudeng, mul on kass, ma kannan huulepulka, lainerit. Kuna ma olen rätsep, siis ma tegelen moega. Ma olen täiesti tavaline inimene ja mul on muuseas tagasihoidlik blogi, kus ma arutan keskkonnahoiuga seotud teemadel," rääkis Teinfeldt Raadio 2 saates "Suvehommik".

Nullukublogijaid on maailmas ligi 200 ning tegemist on inimestega, kes mõtlevad keskkonnale. "Arvestades, mis me praegu oleme teinud, siis see on üsna kurb pilt," selgitas Teinfeldt, miks tema jaoks on keskkonnasäästlik mõtteviis oluline.

Juba lapsepõlves veetis noor naine palju aega kodu lähedal prügilas, kus ta nägi, mida inimtegevus ja prügitolerants ühiskonnas loob. "Ma elasin Eesti metsade ja laante vahel, aga see ei olnud tavaline looduslähedane maaelu. Oma lapsepõlvest alates ma kuidagiviisi olen olnud mõttelaadis, et midagi on ühiskonnas valesti," tõdes Teinfeldt.

Naine selgitas, et tema keskkonda kaitsev positsioon on tekkinud hästi vaikselt ja rahulikult. "Lapsepõlves see, et mind ümbritsesid tehislikud elukeskkonnad, see oli minu jaoks loomulik. Tol hetkel ma ei teadnud, et see on vale. Suuremad pidepunktid olid need, kui ma asusin elama omaette elu," rääkis Teinfeldt, kuidas tema ökoeluni jõudis.

Suure šoki sai Teinfeldt Tallinnas Pelgulinnas elades, kus ta aknast korterelamu prügikonteinereid jälgida sai. "Ma suht õhtuhämaruses nägin, kuidas üks mees viskas viiendalt korruselt nädala jagu prügi tänavale ja karjus midagi järele ka. Mul oli huvitav kõrvaltvaatajana jälgida, mis toimub Tallinnas prügiga," rääkis neiu.

Kuna prügilate probleem on hapnikuvaesus ja päikesevalguse puudumine, hakkas Teinfeldt mõtlema, kas prügikasti omamine on normaalne. "Sellest mõttemustrist alates ma mõtlesin, et kas on ka teisi variante, selliseid lahendusi, mis on pikaajalised ja ei kätke endas seda, et ma saadan ühekordse naistehügieenitoote 800 aastaks kuhugi prügilasse, kus on kesised tingimused ja ta ei saa laguneda," selgitas ta.

Orgaaniline hambahari ja merekäsnast tampoonid

Oma esimeseks sammuks mõtles Teinfeldt, et kõik, mis ta ostab, võiks olla selline, et ta saab seda ise komposteerida. "Ehk mina vastutan tarbijana, mis sellest saab," ütles ta.

Teinfeldti ellu kuuluvad näiteks orgaaniline hambahari ja merekäsnast tampoonid ning viimased kaks aastat on neiu olnud vegan, kes ei söö ei liha, kala, muna ega ka muid loomseid toiduaineid.

"Hästi oluline on vaadata seda, kuhu ma oma teenitud palga suunan. Mul on hästi lihtsad põhimõtted, ma ostan võimalikult vähe pakendatud toitu, kui on võimalik, ostan hulgi või siis käin oma anumaga," kirjeldas Teinfeldt oma igapäevaelu.

Kõik, mis puudutab neiu hügieenitarbeid, siis sama põhimõte toimib ka seal. "Ma soovin, et kõik, mida ma tarbin, oleks orgaaniline ehk looduses lagunev," selgitas ta.

Hoolimata paljude arvates äärmuslikust eluviisist ei suru Teinfeldt oma mõttelaadi sõpradele peale, vaid austab seda, millised on teised inimesed ja soovib, et teised austaksid ka teda. "Mina ei taha, et keegi mulle ütleks, kuidas mina peaksin elama, samamoodi ei ütle mina teisele inimesele, kuidas tema peaks elama," ütles ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: