Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vahur Kersna intervjuudest presidendikandidaatidega: minul on ammu selge, kes võiks olla järgmine Eesti president

Täna jõuab ETV eetrisse Vahur Kersna vestlussaade "8 Eestit miljonist", kus räägivad presidendikandidaadid Siim Kallas, Mailis Reps, Eiki Nestor, Allar Jõks, Mart Helme, Urmas Paet, Marina Kaljurand ja Jaak Jõerüüt.

"Igal ühel neist on õigus mäletada, aduda ja unistada Eestist täpselt sellisena nagu tema arvab ja tahab, kuid need miljon inimest ei mahu korraga televisiooni. Ma mõtlesin, et kes võiksid olla need inimesed, kes mõtisklevad sel teemal, ja tuli idee, et äkki need, kes on viimase poole aasta jooksul ajanud selja sirgu, väärikad ja tõsiseltvõetavad inimesed, kes on öelnud, et jah, ma olen valmis võtma seda koormat ja vastutust olla järgmised aastad Eesti Vabariigi president oma õlul," rääkis Kersna saate sünnist "Vikerhommikus".

Ta lisas, et kõik vestluspartnerid olid rõõmuga nõus talle oma mõtteid jagama. "Inimesed tahavad rääkida asjast ja minu arvates oli see väga tore ja hea, et nad said aru, et seda on vaja. Presidendivalimised on kõigi huulil, kõik räägivad sellest ja minu arust on väga hea, et see läheb inimestele korda," ütles Kersna.

Kuigi presidendikandidaadid on Kersna sõnul rääkinud lehes ja raadios, siis seni pole olnud inimestel võimalust näha neile silma. "Kui sa näed tema silma, alles siis sa saad aru, mida ta tegelikult mõtleb, tunneb arvab ja sulle räägib," põhjendas Kersna, miks ta tahtis just presidendikandidaadid teleekraanidele tuua.

Ühtlasi loodab saatejuht, et tema jutuajamised annavad aimu, milline kandidaat on parim kõigist võimalikest. "President, nii nagu vapp ja lipp, on riigi sümbol, mis töötab, näeb vaeva ja võtab vastu otsuseid iga jumala päev 24 tundi ööpäevas. See on ränk töö ja koorem ning suur vastutus. See inimene peab olema parim," ütles Kersna.

Ta lisas, et inimesed on väga erinevad ja meile sümpatiseerivad need, kes väljendavad enda arusaama maailmast ja inimestest. "Minul on see ammu selge, kes võiks olla järgmine Eesti president, aga selles saates ajakirjanikuna mul ei ole mitte mingisugust õigust seda kuidagi väljendada. Ma pean andma kõigile võrdsed võimalused," ütles Kersna.

Saate eel seisis Kersna enda sõnul ka raske dilemma ees, sest jutukaaslased olid väga erinevad. "Kui ta räägib mulle 12 minutit vahtu, tühja teksti ja seal sees on kolm lauset ja ma võtan sealt need kolm mõistlikku lauset ja panen eetrisse, siis kas ma manipuleerin tegelikult temaga. Kas ma näitan teda tegelikult paremana kui ta on, kas ma peaksin tegelikult selle tühja teksti ette panema," kirjeldas Kersna oma võitlust. Ta lisas, et lõppude lõpuks on vaataja kuningas ja vaatajat ei saa piinata. "See peab olema jälgitav, televisioonisaate vaatamine ei tohi olla piin, vaid nauding," ütles saatejuht.

Kersna lisas, et intervjueeritava fileerimine ei olnud tema jaoks eesmärk, pigem räägiti sellest, kust Eesti on tulnud, kuhu on jõutud ja milline peaks olema Eesti 25 aasta pärast. "Minu arust ongi tähtis, et nendes tohututes intervjuudes, mis nad on andnud, lüüakse poliitilist vahtu ja ühel hetkel vajub silm kinni neid kuulates, siis ma tahan, et need asjad oleksid selged, arusaadavad ja mõistetavad, millest nad räägivad," ütles Kersna. "Mõtlevat inimest ekraanil näha on suhteliselt harukordne," lisas ta.

Vahur Kersna 8 intervjuud on ETV eetris täna kell 21.35.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: