Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tänasel Balti keti aastapäeval esilinastub "Seneca päev"

{{1471930320000 | amCalendar}}
"Seneca päev" Autor/allikas: kaader filmist

Teisipäeval, 23. augustil esilinastub Tallinnas kinos Artis Eesti, Läti ja Leedu ajaloo esimene täispikk koostööfilm "Seneca päev". See on lugu noorpõlve uljusest ja unistustest ajal, mil kolm Balti riiki Balti ketis käsikäes vabadust vannuvad.

On 1989. aasta. Sellal, kui kolm väikest Balti riiki valmistavad ette maailma ainulaadsemat inimketti, asutavad kolm verinoort sõpra Leedus salajase Seneca vennaskonna. Nad kuulutavad oma motoks kuulsa filosoofi väidetava mõttetera: "Ela iga päeva nii, nagu oleks see viimane." Armukolmnurk lõhub vennaskonna aga just sel hetkel, kui miljonid inimesed vabaduse ja sõpruse märgiks Balti ketti rivistuvad... 25 aastat hiljem on kolmes Balti riigis kriisijärgne võõrandumise ja pettumise aeg. Ehkki kunagine vennaskonna liige Simonas elab pealtnäha edukat elu mõistab ta, et on reetnud nooruse ideaalid ja muutunud kalestunud kõrvaltvaatajaks. Mis juhtub, kui oma mineviku Pandora laegas uuesti avada?

Filmi režissöör ja stsenarist Kristijonas Vildžiūnas on üks isikupärasemaid ja äratuntavama käekirjaga Leedu uue põlvkonna filmitegijaid. Tema tööd on pakkunud huvi ka rahvusvahelisele filmipublikule – filmid "The Lease" ("Nuomos sutartis") ja "You am I" ("Aš esi tu") on linastunud lisaks Veneetsia, Locarno ja Cannes’i filmifestivalile veel enam kui sajal rahvusvahelisel filmifestivalil. Vildžiūnase viimane mängufilm "Back to Your Arms" ("Kai apkabinsiu tave") võitis 8 Leedu filmiauhinda Hõbedane Kurg (Sidabrinė gervė).

Filmis mängivad Dainius Gavenonis, Marijus Mažūnas, Elžbieta Latėnaitė, Ina Marija Bartaitė, Eesti näitlejatest teeb filmis kaasa Mait Malmsten. Filmis kõlab režissööri nooruspõlve ansambli Šiaures Kryptise ("Põhja poole") ja helilooja Arvo Pärdi looming.

“Seneca päev” on Eesti, Läti ja Leedu filmiajaloo esimene täispikk ühisprojekt ning sündinud kolme produtsendi, Riina Sildose (Amrion Production, Eesti), Uljana Kimi (Studio Uljana Kim, Leedu) ja Roberts Vinovskise (Locomotive Productions, Läti) koostöös. Samade tootjate teine ühistöö, režissöör Vallo Toomla mängufilmidebüüt “Teesklejad” (läti keeles “Lomu speles” ehk "Rollimängud") esilinastub 2016. aasta sügisel. Selle filmi peaosades on Mirtel Pohla ja Priit Võigemast. Lisaks teevad filmis kaasa Mari Abel, Meelis Rämmeld, Laine Mägi ja Andres Lepik.

Balti kett (läti keeles Baltijas ceļš, leedu keeles Baltijos kelias) oli 23. augustil 1989 Eestis, Lätis ja Leedus korraldatud ühine poliitiline massimeeleavaldus, mille eesmärgiks oli demonstreerida maailmale Baltimaade vabadustahet ja juhtida tähelepanu NSV Liidu ja Saksamaa vahel poole sajandi eest sõlmitud Molotovi-Ribbentropi paktile, mille salaprotokollid viisid Baltimaade okupeerimise ja annekteerimiseni NSV Liidu poolt. Meeleavaldusest võttis osa ligikaudu 2 miljonit inimest ehk umbes veerand Eesti, Läti ja Leedu tolleaegsest elanikkonnast. Baltimaade rahvad rivistusid üle 600 km pikkuseks Tallinna, Riiat ja Vilniust ühendanud katkematuks inimahelaks.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: