Rannap Ruja keelatud kontsertidest: need olid naeruväärsed põhjused, millega keelamist põhjendati ({{commentsTotal}})

Ruja
Ruja Autor/allikas: Peeter Sirge/ERR

Eile startis "Ruja keelatud kontsert", kus tuuakse kuulajateni kõik need lood, mis nõukogude perioodil avalikkuse ette ei jõudnud. Laulude autor Rein Rannap meenutas sel puhul aegu, kui Rujale kaks eluaegset esinemiskeeldu anti.

"Ühekaupa keelati kontserte sageli ära, aga kahel korral me saime igavese eluaegse esinemiskeelu ja põhiline põhjus oli, et muusika ideoloogiliselt ei sobinud tollesse aega, kuigi leiti igasuguseid väiksemaid põhjusi," selgitas Rannap Vikerraadio saates "Stuudios on Sten Teppan".

Esimesel keelamise korral Kadrioru kõlakojas jõudis Ruja alles esimesed noodid mängitud, kui mürglit tegema hakates tõmmati äkitselt kaabel seinast välja. "Sellepeale tulid ametisikud lavale ja kutsusid meid ära, edasi ei lubatud mängida," tõdes Rannap.

Teisel korral keelati Rujal esinemine aastaid hiljem Estonia kontserdisaalis. "Seal olid naeruväärsed põhjused, miks keelamist põhjendati. Tegelik põhjus oli see, et muusika ja tekstid kokku mõjusid nagu ideoloogiline väljakutse. Maailmavaateline protest ja nii oligi meil mõeldud," tõdes Rannap. Juba paar aastat hiljem lubati bändil siiski luua muusikat näidendile "Protsess".

Ühel juhul keelas Rannapile pooleks aastaks esinemise aga muusikakeskkool. "Ruja esines siis televisioonis ja ma tegin sellise seade, kus klahvpille polnud," meenutas helilooja.

Rannap kinnitas, et bändimehed ei mõelnud sel perioodil siiski ärakeelamisele, vaid tegid julgelt oma muusikat, kasvatasid keelatud pikad juuksed ja rokkisid laval. "Eks see ärakeelamise võimalus oli kogu aeg selgelt silma ees ja meil oli sisemine sundus seda teha. Me ei seadnud küsimuse alla, kas teha nii või teisiti. Selline muusika minu kõrvades kõlas, ma panin paberile ja viisin proovi," rääkis Rannap.

Nüüd, aastaid hiljem jõuavad keelatud kontserdid lõpuks publikuni. Tuuril "Ruja keelatud kontsert" kõlab 14 laulu perioodist 1971-1973. Solist on Kristjan Kannuke ja rokkbändis löövad kaasa uue põlvkonna talendikad muusikud. Klahvpillidel musitseerib Rein Rannap ise. "Konflikte ei ole olnud, kõik on selge, mis teha tuleb, see on noodis kirjas. Kristjaniga on väga hea kontakt ja teineteise mõistmine," kiitis Rannap.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: