Jan Uuspõllu etenduse katkestas lavale tulnud politseinik: see on räme kultuurieetika rikkumine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jan Uuspõld
Jan Uuspõld Autor/allikas: Mats Õun/pressimaterjalid

Jan Uuspõllu "Ürgmehe" etendus Vabal Laval sai ootamatu pöörde, kui keset tükki astus lavale politseinik.

Kuigi segaduses publik võis arvata, et tegemist on etenduse osaga, kinnitas Uuspõld Menule, et vahejuhtum tuli temale täiesti ootamatult. "Minul käis etendus, järsku on täisvarustuses politseinik laval. Ma ei saanud aru, milles on asi ja ta teatas, et väljas on auto ning küsis, kas autoomanik istub siin. Ma saatsin ta pikalt, ma ei ole isegi kuulnud, et sellist asja oleks juhtunud, et teatrietendusel tullakse lavale niimoodi," rääkis Uuspõld.

Uuspõld lisas, et teda huvitab, kuidas sellise mõttekäiguni üldse jõutakse, et keset etendust on vaja lavale astuda. "Seal on terve saalitäis inimesi, kes on pileti ostnud ja see võib etenduse perse keerata," ütles Uuspõld ausalt.

Pärast vahejuhtumit ei ole Uuspõlluga politseist ühendust võetud, kuigi näitleja tunnistas, et ootab selgitust. "Ma ei tea päris täpselt, mis seal väljas toimus, aga see hoone, kus me olime, ei olnud ohus. Minu andmetel oli seal päästeamet kohal ja minu soovitus on see, et kui on mingi kontsert või etendus ja sealsed inimesed ei ole otseselt ohus, siis päästeamet ja politsei peaksid püüdma olukorda lahendada nii, et ei peaks tulema lavale. See on räme kultuurieetika rikkumine," rääkis Uuspõld.

Ta lisas, et näitlejad saaksid tema seisukohast aru. "Mina loon seal laval midagi ja ma võrdleks seda sellega, et kui ma lähe Louvre'i, vaatan seal Mona Lisa maali ja tahan näiteks oma autot müüa ja kirjutan selle sinna maalile," tõi Uuspõld näite.

Pärast politsei sekkumist katkestas Uuspõld etenduse ja lahkus lavalt. "See lõhub kõik ära, kõik aegruum, mis on selleks hetkeks ehitatud, on lõhutud. Kui ma tagasi lavale tulin, hakkasin ma rääkima tunde pealt, ega ma sõnu ka ei valinud ausalt öeldes," kirjeldas Uuspõld olukorda.

Lõpuks kogus näitleja ennast nii, et sai etendusega edasi minna. "Senimaani ma rääkisin, mis mul torust tuli, mida ma arvan sellistest asjadest. Sellest aktsioonist on üldse raske arvata midagi. See on ennekuulmatu, et selline asi juhtub. Vahepeal ma arvasin, et mul ei ole võimalik seda taastada, aga piletite tagasimüümine on tohutu töö ja kulu. Õnneks nii ei juhtunud, ma sain selle jama ära päästa," rääkis Uuspõld.

Tagantjärele mõeldes tunnistas näitleja, et olukord oli isegi päris naljakas. "Mina sain tänu sellele ülihea kogemuse, ma sain tõelist stand-up'i proovida tõelise improvisatsiooniga," lausus ta.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Marie Aava selgitab juhtunut:

Eile kella 20.15 paiku sai politsei väljakutse Telliskivi loomelinnakusse, kus pargitud sõiduautost kostis kahtlast mürisevat heli ning auto klaasid värisesid. Autost oli häirekeskusele teada andnud sellest mööda kõndinud mees, kes kahtlustas, et sõiduki bassikõlar võib olla lühises ning palus häirekeskusel auto omanikuga ühendust võtta.

Politseikorrapidaja abiga tehti kindlaks autoomanik, keda helistades kätte ei saadud. Seepeale võeti ühendust autoomaniku emaga, kes kinnitas, et autoomanik viibib loomelinnakus etendusel.

Sündmuskohal olnud Päästeameti töötajate hinnangul oli reaalne oht tulekahjuks. Kuna autoomanikuga muul viisil kontakti ei olnud võimalik saada, läks politseinik saali, kus etendus toimus ning palus valjuhäälselt, et auto omanik endast märku annaks. Auto omanik tuli saalist välja, koos mindi tema auto juurde. Kahtlast müra tekitas auto helisüsteem, mille noormees oli sisse unustanud.

"Politseinikud peavad tegema kõik endast oleneva, et kaitsta inimeste tervist ja vara. Mõistan, et politseiniku sekkumine etenduse ajal võis näitlejat häirida, kuid politseinik tegi oma tööd, et tagada kõigi turvalisus. Näitleja ei käitunud õiglaselt, kui avalikult Häirekeskusele helistades politseinikke mõnitas, sest alavääristas sellega töökohustusi täitnud korrakaitsjaid," ütles Põhja prefekt Kristian Jaani.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: