Jaanimängude korraldaja: ära jää tule ajal tuppa töllerdama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Rahvapärimuse Kooli jaanimänge peetakse tänavu 22. juunil Võrumaal Sõmerpalu jaanitulel.

"Lähme nukku ehtimaie" on üks Eesti Rahvapärimuse Kooli programmidest, kus tutvustatakse rahvakalendrit, kombeid, rahvamänge ning räägitakse sellest, mis on ühist ja erinevat vanemas ja uuemas traditsioonis. Jaaniprogrammis on kaitsvad loitsud, jaanitulele kutsumine, vihaga ennustamised, krantsiviskamine, piiriületamist sümboliseerivad mängud, mis sobivad täiskasvanutele - arhailine Nukumäng, Hobusemäng. Laste eriliseks lemmikuks on köievedu, vägikaia vedamine Kodavere moodi, luurivedamine, Nõelamäng, Ass-ass tagumine paar välja.

"Jaaniaeg on looduse kõrghetk, eriline periood, kus päike korraks taevakaarel seisma jääb, loodus on oma õitsemise tipul, taimedel vägi sees," kommenteerivad mängude korraldajad. "Eestlaste jaanituledele on omane tugev külgetõmbejõud, jaanitulel on vägi, mille abil haiget selga ravida, tule valgus õnnestab ümberkaudseid nurmi ja põlde."

"Jaanitulele peab ikka minema ja kus kord tuld tehtud, seal peab seda edasi tegema. Vanasti läksid kõik, kes vähegi said, ise kohale – rinnalastest raukadeni. Kes ise ei saanud enam käia, seda viidi tulele, tänapäeval näiteks on memmeke pandud aiakärule ja kohale viidud," räägib jaaniprogrammide looja Terje Puistaja. "Meie regilauludes on manitsused neile, kes tulele ei lähe – jäävad tuppa töllerdama, ahju taha halletama, oma töödes ja tegemistes laisaks ja saamatuks."

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: