Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jan Uuspõld: õnn on midagi, mis kaasneb tasakaaluga

Jan Uuspõld
Jan Uuspõld Autor/allikas: Pressimaterjalid

Lisaks õnnelikule näitlejale osalevad esmaspäeval Apollo kinos Solarises toimuva Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" avaliku salvestuse vestlusringis psühholoog Tiina Jõgeda ja õnneliku elu tagamaade uurija Alar Ojastu. Saatesarja kuuenda sünnipäeva ja äsja ilmunud raamatu "Hallo, Kosmos! Palju õnne" esitluspeo muusika loovad Maarja Nuut ja Mick Pedaja.

"Õnn ei saa olla omaette eesmärk. Õnn on midagi, mis kaasneb tasakaaluga," tõdes näitleja Jan Uuspõld, kes vestlusringis räägib lähemalt sellest, kuidas temast sai õnnelik inimene.

Eesti Ekspressi iganädalase kolumni "Õnne valem" autor ja psühholoog Tiina Jõgeda, kes on õnnelikkuse teemat pikalt uurinud, teab sadu õnne valemeid, aga kuna õnn on väga amorfne nähtus, siis ühte universaalset lauset välja pakkuda tal ei ole. "Kordan lihtsalt oma vana sõbra Freudi lauset, kui temalt küsiti, mis on elu mõte, vastas ta lühidalt: töötada ja armastada. Ongi kogu lugu. Kui sul on õnne teha tööd, mis sulle meeldib ja sul on inimene, keda armastada ja kes sind armastab – ongi õnn," lausus Jõgeda.

Kolmas vestlusringis osaleja on teadlikkuse õpilane ja õpetaja Alar Ojastu, kes on õnnelikkuse tagamaid uurinud juba aastaid. Raamatus "Hallo, Kosmos! Palju õnne" avaldab ta oma õnne valemi. "Elu mõte on avastada, et õnn ei sõltu välisest, vaid on inimese essents ja baasolemus. Püsiv õnn on võimalik ja selle nimel elamine ja oma valikute seadmine on kõige olulisem sihipärane tegevus üldse. Õnnel ei ole ühtegi kestvat asendusainet, mitte miski ei suuda hinge kunagi täielikult rahuldada rohkem, kui iseenda tõelise olemuse, õnne avastamine. Kui püsiv õnneseisund jääb avastamata, kogemata ja ellu integreerimata, sureb inimene õnnetult ja alustab uut ringi täpselt sama eesmärgiga: jõuda püsiva ja kestva õnneni. Õnne ümber tiirleb kogu inimese elu, tema valikud, ambitsioonid ja kompromissid. Seetõttu võib öelda, et on võimalik, et õnn on kogu universumi mõte ja eesmärk. See on üks baaspõhjuseid, miks universum üldse tekkis," selgitas Ojastu. 

Raadio 2 saade "Hallo, Kosmos!" on iganädalane sise- ja väliskosmilistes avarustes, ilmavaadete perifeerias ja avangardis seiklev audiorännak. Eetris neljapäeviti kell 20.00 ja kordusena pühapäeval kell 14.00. 

Raamatu "Hallo, Kosmos! Palju õnne" esitlus toimub Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" kuuendal sünnipäeval, esmaspäeval, 13. juunil kell 18.00-22.00 Apollo kinos Solarises.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: