Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Legendaarse "Tulnuka" režissöör: pärast filmimist tundus kõigile, et see ebaõnnestus täielikult

Rasmus Merivoo
Rasmus Merivoo Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sel kevadel möödub Rasmus Merivoo legendaarsest filmist "Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas" kümme aastat. Filmi autor kutsub kõiki üles nägema filmi ropust sõnakasutusest kaugemale.

"Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas" oli Merivoo lõputöö, millega noor režissöör oma kraadi kätte sai, vahendas Raadio 2 saade "Eetris on Eeva Esse".

Merivoo tunnistas, et lõputöö kaitsmisel ei õnnestunudki tal palju sõna sekka öelda, sest seal hakkasid jutud lendama ümber tema. Ühed hakkasid seda kohe esimese hooga maha tegema, olid takerdunud sellesse roppu teksti. Inimesed, kes ei olnud sinna takerdunud, olid näinud kaugemale, hakkasid vastu vaidlema," meenutas Merivoo kümne aasta tagust aega. Lõputöö eest sai Merivoo hindeks A.

"Tulnukas" on tekitanud palju kõneainet ropu sõnakasutusega ning Prangli saarel tekitas juba filmi avalause "Tulge välja pederastid" filmivaatajates ärevust. "Sellest täiesti piisas, pärast seda läks saare peal publik keema ja taheti elekter välja lülitada. Nad arvasid, et tegemist on homoseksuaalse kunstiga, mida tullakse linnast maale näitama," naeris Merivoo.

Tegelikult kutsub Merivoo vaatajaid üles roppusest kaugemale vaatama. "Nüüd on kümme aastat möödas sellest filmist. Väga tore, väga naljakas on jälle tagasi olla siin raadios üle kümne aasta rääkides sellest samast asjast. Aga kutsun üles inimesi uurima seda filmi. Minema süvitsi sisse sinna," ütles Merivoo.

Mees lisas, et ei arva, et teos peaks igale inimesele meeldima, sest "Tulnukas" on nende jaoks tehtud, kellele see korda läheb. "Kui ma kõrvaltvaatajana üritan seda analüüsida, tundub mulle, et selle filmi kõige meeldivam osa on see kergus. Ta ei sunni sind otsima süvitsi midagi. Sa võid ta panna käima ja ta ise tegeleb sinuga, need sõnad, näitlejad ja lugu muudab selle vaatamise lihtsaks inimestele, kellel pole probleeme naljakate raamidega," põhjendas Merivoo, miks film niivõrd populaarseks osutus.

Rullnoklusest kaugemal

Kuigi "Tulnukas" keskendub pealtnäha rullnokkade eluviisile, siis Merivoo sõnul pole teos otseselt ossikultuuri esindajatega seotud. "Nemad on lihtsalt tegelased seal filmis, nad olid sellised värvilised ja sobisid hästi selle loogal. Vahet pole, kas see on rullnokk, kes seal ropendab või keegi teine. See võiks olla natuke universaalsem," ütles Merivoo.

Kui algselt pidi "Tulnukas" ehituselt olema täiesti teistsugune, jaotas Merivoo loo lõpuks tarantinolikult lõikudeks. "Mul oli see film filmitud, meile tundus kõigile, et see ebaõnnestus täielikult. Kõik plaanid läksid vett vedama, meie süsteemid ei töötanud, kummid ei vilisenud ja erinevaid asju ei saanud mingil põhjusel teha," kirjeldas Merivoo.

Režissöör lisas, et materjal kokku pannes ei töötanud sellisel kujul nagu oli algselt plaanis. "Siis tekkis selline vabadus, ma teadsin, et niikuinii sellest midagi ei tule ja ma võin sellega teha mida iganes," kirjeldas ta, kuidas "Tulnukas" lõpuks vaatajateni jõudis.

Kuigi filmi pole võimalik HD kvaliteedis näha, võeti see hiljutisel linastusel üles 4K kaameratega. Filmi uusversioon laetakse üles ka internetti. "Kvaliteet on küll sama, aga resolutsioon on suurem," selgitas Merivoo.

Kuula R2 intervjuud:

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: