Eurovisiooni võitis Ukraina, teisele kohale tuli Austraalia

{{1463265502000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

61. Eurovisiooni võitis Ukraina lauluga "1944". Ukraina esindaja Jamala kogus oma võistluslooga 534 punkti.

Teiseks jäi Austraalia esindaja Dami Im lauluga "Sound of Silence" kogudes 511 punkti. Venemaa esindaja Sergei Lazarev sai 491 punkti ja jäi kolmandaks.

Esikümnesse jõudis ka Leedu 200 punktiga. Läti kogus 132 punkti.

Lõpptulemus:

Jamala tegelik nimi on Susana Jamaladinova ja ta alustas oma muusikukarjääri 2005. aastal. Laul räägib krimmitatarlaste Stalini-aegsest küüditamisest. Lauljatar Jamala sõnul küüditati 1944. aastal Krimmist 240 000 tatarlase hulgas ka tema vaarema.

Stockholmis toimunud Eurovisiooni lauluvõistlust kandis üle ETV. Raadio 2-s oli showd võimalik kuulata Mart Juure ja Andrus Kivirähki kommentaaridega.

Juure ja Kivirähki märkused:

Mehed jagasid oma emotsioone suurfavoriitide kohta nagu Bulgaaria, Rootsi, Prantsusmaa, Venemaa ja Ukraina.

Näiteks Rootsi puhul tõid saatejuhid välja, et Frans meenutab looga "If I were sorry" Kuldse Trio laulu. "Muljed on sümpaatsed, sest see laul meenutas mulle ühe Kuldse Trio laulu ja Meisterjaani ka," lausus Juur.

Bulgaaria puhul kiitis Kivirähk lauljatari riietust. "Gootilik, selliseid riideid on väga raske õmmelda, mulle kohutavalt meeldib see laul," tõdes Kivirähk.

Ka Prantsusmaa laulja Amiri kohta jätkus Kivirähkil vaid kiidusõnu. "Mina olen elurõõmust nii võlutud, mis sellest poisist kiirgab, ta on niivõrd fantastiline," lausus Kivirähk. Juur oli loo puhul aga skeptilisem. "Ta tegi sellise suvalise eurokiunu, ma olen pettunud Prantsusmaa võimekuses," lisas Juur.

Venemaa esindajat Sergei Lazarevi võrdlesid mehed hoopis Peipsi kaluriga. "Peipsi kalur, kes on jäänud kalapüügiga hiljapeale. Need Peipsi kalurid ei õpi kunagi," kommenteeris Kivirähk stseeni, kus Lazarev virtuaalsel jääpangal seisis.

Ukraina laul oli aga nii Juure kui ka Kivirähki arvates sügava sisu tõttu kiidusõnu väärt. "Ukrainlane laulab väga kurva laulu aastast 1944. Mulle tegelikult meeldib selline asi, et on illalaa-trullalaa-felicita ja siis tuleb inimene, kes räägib, mis juhtus 1944 aastal krimmitatarlastega," ütles Juur.

Saatejuhid arvasid, et Eesti võiks järgmisel aastal eurolavale saata näiteks ajaloolase David Vseviovi. "Mulle südamest meeldib, kui inimesed räägivad, kes nad on, kust nad tulevad ja mis on nende ajaloos juhtunud. Ida-Euroopa riigid ei jäta oma joru ja see on väga vahva," kiitis Juur.

Oma arvamus oli saatejuhtidel ka popstaar Justin Timberlake'i etteaste kohta. "Huvitav, kui ta osaleks, kas ta võidaks Eurovisiooni. Ma ei arva üldse, et see kindel oleks, Eurovisioonimaitse on nii kummaline, hääletustulemused on nii veidrad sageli, et ta võib jääda viimaseks," lausus Kivirähk.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: