TTÜ energeetikateaduskonna tudengid hakkasid luuletama ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui üliõpilased TTÜ energeetikateaduskonda tudeerima asuvad, ei oska nad ilmselt aimatagi, et voltide, amprite, džaulide ja vattide kõrvalt tuleb poeesiaga tegelema hakata. "Ringvaate" reporter Hannes Hermaküla käis vaatamas, kuidas kõrgepingelabor ja luule kokku saavad.

TTÜ energeetikateaduskonna doktorant Paul Taklaja näitas "Ringvaatele" mitmeid katseid, mida saab nende kõrgepingelaboris läbi viia. "Siin tehakse kõrgepingekatseid - kui valmib mingi uus seade, siis tuleks seda katsetada. Sa võid küll eeldada, et see töötab, aga tuleks ikkagi juhtmed külge panna ja proovida, kas käib pauk," ütles Taklaja ja lisas, et kuigi välk teeb küll haiget, siis tegelikult seal energiat palju ei ole ning selle abil kaua elada ei suudaks. "Näiteks selles väikeses šokolaaditahvlis on 400 kilodžauli, meie tehtavas välgunooles vaid 40."

"Elekter on inimeste jaoks täiesti elementaarne asi, mis tuleb kusagilt seinast, kuid kõrgepinge ongi selles suhtes äge, et seda näeb ja kuuleb," ütles Talkjala selgitamaks, mida nad näitavad katsega, mille käigus nad lasevad elektrit purki. "See on tinglikult öeldud, sest päriselus sa elektrit ikka purki kinni ei pane."

Tudengitega koos andis Paul Taklaja välja ka luulekogu "Seis, pinge ehk luuletused elektrimaterjalide laborist", mis tekkis tema sõnul täiesti orgaaniliselt. "Mõte oli selles, et vahel tudengid väsivad ära ning saigi antud neile ülesanne, et nad luuletaksid," tõdes ta ja mainis, et kui tudengitel on tegemata laboritöö tõttu tihti komme "luuletada", siis andis ta sel korral neile hoopis reaalse ülesande. "Need õpilased, kes algul kõige enam vastu puiklevad, neilt tuleb just parimaid luuletusi," tõdes Taklaja. Ta kirjutas ka ise luulekogu lõppu ühe tänuluuletuse kõigile tudengitele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: RingvaadeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: