Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadur Allan Vurma: Rolf Roosalu hääle tugevus on naisooperilaulja tasemel

Laupäeval 16. aprillil tähistatakse rahvusvahelist häälepäeva, mille raames saatis "Ringvaade" ühe eesti parima laulja Rolf Roosalu ainulaadsete masinate alla, et uurida kui hea hääl tal ikka on.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötab teadur ja kauaaegne koorilaulja Allan Vurma, kelle käsutuses on Eestis ainulaadsed masinad hääle uurimiseks, millega saab kaardistada hääle ulatust ja tämbrit, võimet laulda vaikselt ja kõvasti, uurida millised ülemhelid on inimese hääles ning kuidas töötavad häälepaelad.

Eesti Filharmooni Kammerkoor, mille kauaaegne liige Allan Vurma on, annab homme Kultuurikatlas ka kontserdi rahvusvahelisel häälepäeva puhul, kus on kavas Arvo Pärt, Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja teiste huvitavalt kõlavate heliloojate looming.

Rolf Roosalu sõnul on ta häälepaelu uuritud ka varem ning öeldud, et tal on väga pikad häälepaelad.

"Mida me püüame teha on hääleulatuse ehk profiili mõõtmine. Selleks pannakse pähe võru, mis hoiab kahte mikrofoni, neid on kaks, sest laulja hääl võib olla väga vaikne kui ka väga vali," seletas Allan Vurma.

Allan Vurma pidas Rolf Roosalu hääle muljetavaldavaks. "Klassika meeslauljad nii kõrgele kohe kindlasti ei laula. Hääle tugevus on siin kuskil 120 detsibelli, tipp-naisooperilauljatel on 120 ja natukene peale."

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: