ETV2 eetrisse jõuab Eesti animatsioonide teemaõhtu ({{commentsTotal}})

ETV2 toob 10. aprillil ekraanile suure valiku Eesti animatsioonidest, mis on juba pikka aega Eesti inimeste meelt lahutanud. Lisaks animatsioonidele on eetris ka mitmed tutvustavad saated, milles filmitegijad räägivad enda töödest.

Kell 19.30 on eetris "Anima tsoon: Avo Paistik", mis räägib animafilmide tegijast Avo Paistikust, millele järgneb valik Paistiku animatsioone.

Esimesena näidatakse kell 19:50 filmi "Värvipliiatsid". Lugu kolmest sõbrast - punasest, kollasest ja sinisest värvipliiatsist ning riiakast mustast pliiatsijupist, kelle vigurid sõpradele meelehärmi valmistavad. Lõpuks jääb must pliiatsijupp võitluses alla ja muutub nende heaks sõbraks. "Tolmuimeja" on ekraanil kell 20.00. Eno Raua muinasjutu "Hirmuäratav tolmuimeja" ainetel tehtud joonisfilm, mille peategelane haarab endasse kogu ümbritseva maailma. 

Näitamisele tulevad ka nii "Klaabu" (kell 20:10) ja "Klaabu kosmoses" (kell 20:15). Klaabu on fantastiline olevus, kes sündis veetilgast ja kes meie silme ees võib oma kuju muuta. Kui ta kuulata tahab, teeb ta ise endale kõrvad, mis kohe ta munaja keha külge kasvavad. Niisama täpselt ilmuvad talle pähe silmad ja nende kohale ripsmed, nii tekivad ka käed, jalad ning ka nina, mis lille külge kinni jääb, kui Klaabu lille nuusutada tahab.

Kell 20:35 liigub fookus Rein Raamatule, kui ekraanil on "Anima tsoon: Rein Raamat", mis juhatab sisse neli Rein Raamatu filmi.

"Lend" (kell 20:50) on abstraktne ja suure üldistava jõuga film inimese lennuunistusest ning selle unistuse teostumisest.

"Kilplased" (kell 21:00) on Rein Raamatu animafilm F. R. Kreutzwaldi teose ainetel. "Kilplastes" naerdakse välja igasugune mõttetu ja ebaotstarbekas tegevus.

"Suur Tõll" (kell 21:10) on film Eesti vägilase Suure Tõllu võitlusest võõrvallutajatega.

"Põrgu" (kell 21:25) sulandab Rein Raamatu visiooni kaudu Eduard Viiralti ekspressionistlikud graafilised lehed omanäoliseks ekraaniteoseks.

Kolmanda filmitegijana on tähelepanu Kalju Kivil - kell 21:40 algav "Anima tsoon: Kalju Kivi, Kaarel Kurismaa, Aarne Ahi" tutvustab küll kolme filmitegijat, kuid keskendub just neist esimesele.

"Klaaskillumäng" (kell 22:00) on film jääst ja leegist, eluandva päikesesoojuse võidust igijaheda olematuse üle.

"Pagar ja korstnapühkija" (kell 22:10) räägib loo, kuidas ühel kenal päeval vahetavad pagar ja korstnapühkija oma ametid ning see tekitab palju segadust.

"Miks puud enam ei kõnele" (kell 22:20) tuleb näitamisele Kalju Kivi ja Toomas Massovi koostööanimatsioon.

"Humachinoid" (kell 22:30) on eksperimentaalse hõnguga lamenukkfilm, mis peegeldab ajalist kokkuvõtet elust enesest. Totalitaarne kommunismieelne sotsialism. Tantsiva müüriladuja sünnitatud “Man“, kellel on kõik eeldused olla “Humanoid“, muutub ühiskonna toimel “Humachinoidiks”. Selle omadusega tuleb ta toime ka tarbimis-–kulutamisühiskonnas. Võibolla isegi muudes maailmakõiksustes.

Kell 22:40 on eetris "Anima tsoon: Sarja kokkuvõte", millele järgnevad animatsioonid Hardi Volmerilt ning Elbert Tuganovilt.

"Aatomik" (kell 23:05) räägib teadlasest, kes arendab välja tuumaenergia - tillukese aatomipoisi Aatomiku näol. Väike Aatomik õpib oma vägevat jõudu inimeste heaks kasutama. Alul juhtub head tehes ka äpardusi ja Teadlasel tuleb taastada kontroll ülemeeliku aatomipoisi üle. Režissöör Elbert Tuganov.

"Nõiutud saar" (kell 23:15) on muinasjutt Kohmitsast, kes päästab oma rahva kurja nõiduse kütkest. Autorid Riho Unt ja Hardi Volmer.

"Kevadine kärbes" (kell 23:25) on Anton Hansen Tammsaare miniatuuri "Kärbes, prussakas ja ämblik" ainetel loodud mõistulugu, mis käsitleb eetikaküsimusi inimsuhetes. Režissöörid Riho Unt ja Hardi Volmer.

Filmi "Verine John" (kell 23:35) aluseks on Juhan Peegli samanimeline kirjanduslik paroodia kuulsa korsaaride pealiku, maailmamerede hirmu Verise Johni ehk Sarapiku Juhani röövlielust, tema õnnetähe langusest ja meeleheitlikust põgenemisest isamajja Saaremaal, kus ta röövlitöö igaveseks ära põlgab. Režissöör on Elbert Tuganov.

Õhtu lõpetab saade "Viva anima", kus Eesti animafilmist räägivad Kalju Kivi, Peep Pedamson, Hardi Volmer, Valter Uusberg, Janno Põldma jt. Näeme katkendeid animafilmidest ja vaatame esimest eesti joonisfilmi "Kutsu Juku seiklusi (1931), operaatorid Voldemar Päts ja Elmar Jaanimägi.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: