Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija" viis vaatajad Eesti esimesse vinüülplaaditehasesse

{{1459944009000 | amCalendar}}
Foto: pressimaterjal

Spotify ja iTunes'i vastukaaluks levib Eestis vinüülplaadipalavik, mis tipnes sellega, et äsja alustas tööd esimene kodumaine vinüülplaaditehas.

Miks võtsid entusiastid laenu, ostsid 50 aastat vanad masinad ja panid püsti esmapilgul vanamoodsate muusikakonservide tootmise, uuris täna ETV saates "Pealtnägija" kaasautor Kaidor Kahar.

Tartus uut plaati esitleva bluusimees Andres Rootsi album on eriline. See sündmus on märgiline, sest see on esimene Eestis valminud vinüül, mistõttu sai plaadist juba ette kollektsionääride seas kuum kaup.

Kaidor Kahar jälgis "Pealtnägija" ülesandel Eesti esimese vinüülplaaditehase valu ja võlu.

Tartu vinüülplaaditehase Vinyl Plant taga on Erki Pedaste ja Ragnar Pits, kes tegelesid varem CD-de tootmisega, kuid olid sunnitud lõpetama, sest CD on nende sõnul "väljasurev formaat". Nii üllatav kui see pole, siis samal ajal kui faili- ja veebipõhised muusikakanalid Spotify, iTunes, Soundcloud on läinud massidesse, toimub uuestisünd ka vanakooli vinüülplaaditööstuses. Entusiastid otsivad tikutulega taga aastakümnete vanuseid seadmeid, et tehaseid uuesti avada. Ka Tartu tehas on komplekteeritud umbes 50 aastat vanade aparaatidega, sest uusi lihtsalt keegi ei tooda.

"Kas see üldse jätkusuutlik on, see oli uskumatu, nii panga Kredexi kui EAS-i jaoks. Lõpuks see siiski õnnestus, küll mõnekuulise viivitusega, start venis," ütles Pedaste.

Seadus näeb, nagu raamatute puhul, ette ka heliplaatide sundeksemplaride annetamise. Tartu ülikooli raamatukogu on üks neist mäluasutustest, kus neid hoitakse. Fonoteegi peremehe Avo Kartuli sõnul on hetkel hoiul 5068 Eestiga seotud vinüülplaati.

Viimasel ajal on Eestit tabanud vinüülisadu – Marten Kuningas, Taavi Tulev, Trad.Attack!, Ewert and the Two Dragons – need on vaid mõned nimed, kuid ükski neist ei valminud kodumaal. Suurem osa Eesti muusikast, mis praegu välja antakse on Tšehhist pressitud, osa ka Saksamaal.

Esimeseks tehti just Andres Rootsi plaat, sest Ragnar Pits on Rootsi muusikat fännanud.

"Kui rääkisime, siis ei olnud ei ruume, pressi ega midagi. Seda illusiooni mul ei olnud, et kõik läheb ülilibedalt, et ikka tuleb mingeid tõrkeid esimese plaadiga," ütles Roots.

Pärast vigade korrigeerimist tuli märtsi keskel pressi alt esimene suurem proovipartii. Muusikule jäi kõrva siiski mitu halba asjaolu, plaadi tootmine jäi seisma. Saksamaal lasti teha uus matriits. Samal ajal võttis aga tehas tuurid üles – pressi alt tulevad Iirise album "Hope", Black River Bluesmani ja Bad Mood Hudsoni album "Moonshine medicine".

Rootsu plaadi kavandatav tiraaž on 300. Tartu tehase kliendid on bändid, kelle plaadi kogused ei ületa tuhandet. Tellimusi tuleb juba ka lähiriikidest ja ka Kesk-Euroopast. Kuuldused uuest tehasest levivad kulutulena.

Tegijate enda sõnul sellega rikkaks ei saa, aga endal ja perel leiva lauale peaks varsti saama.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: